gardens-tricks.com
Informácie

Tamarind fruit tree in urdu

Tamarind fruit tree in urduWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.


It gets its name from the Arabs' reference to it as 'Tamar Hindi' or Indian Date, because of the similarity between the dried pulp and dates. The tamarind is indigenous to tropical Africa, particularly Sudan. It reached South Asia several centuries ago, mainly through human transportation and cultivation. Mexico, who was introduced to this unique fruit through Spanish and Portuguese colonists in the 16th century, has over 10, acres of tamarind trees. In Guatemala, there is even an area named 'El Tamarindal' because of the number of large trees grown there.

Obsah:
  • English to Kannada Meaning :: tamarind tree
  • mulberry meaning in urdu
  • Imli - The Sour Delight
  • Pakistan Gardening Forum
  • tamarind in Konkani कोंकणी
  • English to Tamil Meaning :: tamarind tree
  • املی کا درخت meanings in English
  • English to Telugu Meaning :: tamarind tree
WATCH RELATED VIDEO: Best Plant to Grow for Beginners - Tamarind - Very Easy to Grow - Urdu/Hindi

English to Kannada Meaning :: tamarind tree

The fruit of this tree; the pulp is used as spice in Asian cooking and in Worcestershire sauce. The trunk of the tree is lofty and large, with wide-spreading branches; the flowers are in racemes at the ends of the branches. The leaves are small and finely pinnated. Tamarind is a leguminous tree in the family Fabaceae indigenous to tropical Africa. The genus Tamarindus is a monotypic taxon, having only a single species.

The tamarind tree produces edible, pod-like fruit which are used extensively in cuisines around the world. Other uses include traditional medicines and metal polishes. The wood can be used in carpentry. Because of the tamarind's many uses, cultivation has spread around the world in tropical and subtropical zones.

Bean Tree Edible Fruit. We're doing our best to make sure our content is useful, accurate and safe. If by any chance you spot an inappropriate comment while navigating through our website please use this form to let us know, and we'll take care of it shortly.

zabudol si heslo? Retrieve it. If by any chance you spot an inappropriate image within your search results please use this form to let us know, and we'll take care of it shortly. Term » Definition. Word in Definition. Princeton's WordNet 1.

Wiktionary 0. Webster Dictionary 0. The leaves are small and finely pinnated Tamarind noun one of the preserved seed pods of the tamarind, which contain an acid pulp, and are used medicinally and for preparing a pleasant drink.

Freebase 0. Chambers 20th Century Dictionary 0. How to pronounce tamarind? Alex US English. David US English. Mark US English. Daniel British. Libby British. Mia British. Karen Australian. Hayley Australian. Natasha Australian. Veena Indian. Priya Indian. Neerja Indian. Zira US English. Oliver British. Wendy British. Fred US English. Tessa South African. How to say tamarind in sign language? Popularity rank by frequency of use tamarindSelect another language:.

Please enter your email address: Subscribe. Discuss these tamarind definitions with the community: 0 Comments. Notify me of new comments via email. Cancel Report. Create a new account. Prihlásiť sa. Powered by CITE. Are we missing a good definition for tamarind? Don't keep it to yourself Submit Definition.

The ASL fingerspelling provided here is most commonly used for proper names of people and places; it is also used in some languages for concepts for which no sign is available at that moment. There are obviously specific signs for many words available in sign language that are more appropriate for daily usage.

Browse Definitions. Get instant definitions for any word that hits you anywhere on the web! Two clicks install ». Quiz Are you a words master? Thanks for your vote!


Mulberry meaning in urdu

Updated on 26 th MarchA very adaptable species, drought hardy, preferring semi-arid areas and wooded grasslands, tolerating salty, coastal winds, even monsoon climates. Farmers commonly cultivate it in parklands in the arid and semiarid zones of West Africa Kalinganire et al. A large tree to 30 m, with an extensive dense crown. The short bole can be 1 m in diameter.

Most vernacular names for the baobab in Indian languages use the suffix imli, amli or puli, which refers to the tamarind tree and its fruit, to describe the.

Imli - The Sour Delight

Some cultivars of tamarind decompose the tartaric acid on ripening sweet tamarind and can be eaten raw as fruit. Tamarind fruit is rich in some metal ions calcium, potassium, zinc, iron.Tamarindový kvet Detailný záber na tamarindový kvet www. Oil Res. Konár tamarindu s ovocím www. Podobné alebo rovnaké mená sa vyskytujú v celej Európe, napr. Pozri tiež kurkuma pre etymológiu Indie. Vybrané odkazy Indické korenie: Tamarind indianetzone. Buničina sa predáva suchá a pred použitím sa musí namočiť. Potom sa do jedla pridáva iba voda.

Pakistanské záhradnícke fórum

Ghulam Muhammad Ali: [ Viac Syed Muhammad Imran Majeed H. M., Retd. Je veľmi potrebné prijať najnovšiu technológiu výroby semien zemiakov v Pakistane prostredníctvom tkanivových kultúr a aeroponických techník: Predseda PARC [ Viac zainteresovaných strán sa spája s cieľom zlepšiť investície do biokontroly do ochrany plodín v Pakistane: [ Viac

Zameriava sa na vlastnosti rastlín vhodných pre potravinové lesy, na to, čím každá môže prispieť k ekosystému potravinových lesov, vrátane sekvestrácie uhlíka a na druhy potravín, ktoré prinášajú.

Tamarind v Konkani कोंकणी

Význam a definície stromu tamarínd, preklad v jazyku Kannada pre strom tamarínd s podobnými a opačnými slovami. Nájdite tiež hovorenú výslovnosť tamaríndového stromu v Kannada a v anglickom jazyku. Čo znamená tamaríndový strom v kannadčine, tamaríndový strom v kannadčine, definícia tamaríndového stromu, príklady a výslovnosť tamaríndového stromu v kannadčine. Prejdite do aplikácie pre Android. Z angličtiny do Kannada Význam ::tamarindový strom Tamarindový strom :.

Z angličtiny do tamilčiny Význam :: strom tamarínd

Tamarind pochádza z Afriky a je korením používaným v kuchyniach po celom svete. Rod Tamarindus je monotypický taxón, ktorý má len jeden druh. Tamarínd produkuje plody podobné strukom, ktoré obsahujú jedlú dužinu, ktorá sa používa v kuchyniach po celom svete. Medzi ďalšie využitie buničiny patrí tradičná medicína a leštidlo na kov. Drevo možno použiť na spracovanie dreva a zo semien možno extrahovať olej zo semien tamarindu. Pre mnohostranné využitie tamarindu sa pestovanie rozšírilo po celom svete v tropických a subtropických zónach. V Arábii sa vyskytuje vo voľnej prírode v Ománe, najmä v Dhofare, kde rastie na svahoch hôr orientovaných k moru.

Tamarind je veľký, pekný, symetricky sa rozprestierajúci strom. Má drobné zložené listy so žltými kvetmi a hnedými plodmi. Mäsitá dužina ovocia.

املی کا درخت významy v angličtine

Tamarind je zo zakriveného hnedého fazuľového struku z tamarínového stromu. Struk obsahuje lepkavú dužinu, ktorá obklopuje jedno až desať lesklých čiernych semien. Práve dužina sa používa ako dochucovadlo pre svoju sladkú, kyslú, ovocnú vôňu a chuť.

Z angličtiny do telugčiny Význam :: tamaríndový strom

SÚVISIACE VIDEO: Tamarínd strom/sladké imli/produkoval kvety v októbri

Leucaena leucocephala je malý rýchlo rastúci mimosoidný strom pochádzajúci z južného Mexika a severnej Strednej Ameriky, Belize a Guatemaly [1] [3] a v súčasnosti je naturalizovaný v trópoch vrátane častí Ázie. Bežné názvy zahŕňajú jumbay , white leadtree , [4] tamarind riečny , [5] ipil-ipil , [6] tan tan a white popinac. Leucaena leucocephala sa používa na rôzne účely, ako je oplotenie, úrodnosť pôdy, palivové drevo, vláknina a krmivo pre hospodárske zvieratá. Počas rokov a rokov bol propagovaný ako „zázračný strom“ pre jeho mnohoraké využitie.

Ponúkame široký sortiment Tamarind Seedless as Seed, ktorý je plodom veľkého tropického stromu pestovaného v lesoch a sade Tamarind je v podstate ovocie, ale zvyčajne sa používa ako korenie.

Tamarind Tamarindus indica je strukovina z čeľade Fabaceae, ktorá pochádza z tropickej Afriky. Rod Tamarindus je monotypický taxón, ktorý má len jeden druh. Tamarínd produkuje jedlé ovocie podobné struku, ktoré sa vo veľkej miere používa v kuchyniach po celom svete. Medzi ďalšie použitia patrí tradičná medicína a leštenie kovov. Drevo sa dá použiť v tesárstve. Pre mnohostranné využitie tamarindu sa pestovanie rozšírilo po celom svete v tropických a subtropických zónach. Tamarindus indica pravdepodobne pochádza z tropickej Afriky, ale na indickom subkontinente sa pestuje tak dlho, že sa niekedy uvádza, že je pôvodný aj tam, kde je v hindčine-Urdčine známy ako imli.

Preskočiť na obsah. Všetky domy Hľadať Kontakt. Úžasné zdravotné prínosy moruše a jej nutričné ​​fakty - Krishi Jagran, - Overte si V modernom svete je naliehavá potreba ľudí, ktorí dokážu komunikovať v rôznych jazykoch.


Pozri si video: Awesome Tamarind Cultivation Technology - Tamarind farm and harvest - Tamarind Processing