gardens-tricks.com
Zbierky

Celý popis odrody jabĺk Antonovka

Celý popis odrody jabĺk AntonovkaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.


Odroda jabĺk Antonovka je už dlho jednou z najrozšírenejších v Rusku, Bielorusku a na Ukrajine. A za svoj vzhľad vďačí väčšinou nie chovateľom, ale amatérskym záhradníkom... Patrí do kategórie ľudového výberu. Nižšie sa môžete oboznámiť s popisom a recenziami záhradníkov o tejto odrode.

História vzhľadu odrody

Napriek svojej obľúbenosti patrí Antonovka k tým odrodám, ktorých výskyt nie je istý. Verí sa, že je neformálna kríženec kultivaru s divo rastúcim lesným jablkom.

Odroda Antonovka nie je výsledkom práce chovateľov. Za svoj vzhľad vďačí amatérskym záhradníkom.

Všeobecne sa to akceptuje pochádzala z oblasti Kursk alebo Tula... Prvýkrát bola táto odroda popísaná v roku 1848 N.I. Krasnoglazov vo svojej práci "Pravidlá pre ovocinárstvo v otvorenom teréne, skleníky, skleníky."

V roku 1896 S.V. Batov (ktorý v tom čase žil v Tule) predstavil Tulu Antonovku (inými slovami „Duch“) na výstave v Nižnom Novgorode. Podľa neho dostal jabloň meno Antonovka podľa mena záhradníka Antona, ktorý ju šľachtil prvýkrát v nepamäti. A názov „vietor“ sa objavil pre silnú arómu („ducha“) ovocia.

Ale zároveň odroda Antonovka nebola opísaná v žiadnom z A.T. Bolotov (a sú ich štyri), ktorý obsahoval viac ako 660 názvov odrôd jabĺk a hrušiek. A v roku 1906 vo svojej knihe Atlas plodov A.S. Grebnitsky napísala, že Antonovka je veľmi dlho rozvedená, ale miesto jej pôvodu nie je známe.

Na vysvetlenie týchto dvoch nezhodných faktov existuje teória Antonovka bola stále v Bolotovovom registri, ale pod iným menom... V tých časoch bolo ťažké pochopiť odrody, v ich názvoch bol zmätok. Rovnaká rastlina v rôznych regiónoch by sa dala nazvať inak. A sám Bolotov takúto možnosť nevylúčil.

Antonovka bola izolovaná ako samostatná odroda v 19. storočí.... V knihe „Ruské jablká“ pomológ M.V. Rytov identifikoval a opísal 17 odrôd. A už v roku 1929 I.V. Michurin spomenul 26 „odrôd“ Antonovky. V roku 1981, v publikácii E.N. Sedov „Katalóg odrôd jabloní“ zdôraznil, že sa tak veľké množstvo odrôd objavilo kvôli obľúbenosti Antonovky medzi záhradníkmi.

Odrody Antonovka: zlato, imrus, bogatyr a ďalšie

Momentálne na základe obyčajnej Antonovky bolo vytvorených 25 odrôd... Medzi ne patria:

 • Zlato
 • Imrus
 • Bogatyr
 • Spomienka na bojovníka
 • čerešňa
 • Orlovim
 • priateľstvo národov
 • Marca.

Regióny pestovania jabloní

Dnes sa Antonovka nachádza v Moskve, Brjansku, Riazane, Oryole, Kursku, Varoneži, Penze, Kaluge, Tule, Rusku, Ukrajine a Bielorusku.

Niektoré odrody sa pestujú dokonca aj na Altaji, Urale, Sibíri a Ďalekom východe..

Opis stromov

Obyčajný strom Antonovka je mohutný, s oválnou korunou. Postupom času sa to stáva sférickým a rozširujúcim sa. Hlavné vetvy sa rokmi zväčšujú a rastú do strán... Tento proces sa začína súčasne s plodením. Vetvy a mladé výhonky sú pokryté hnedou kôrou.

Listy sú jasne zelené, podlhovasté, na okrajoch zúbkované. Počas kvitnutia sú kvetenstvo veľké, biele alebo s ružovým odtieňom.

Ovocie

Antonovka patrí k skorej zimnej alebo neskorej jesennej odrode. Zvyčajne sa plody začnú zbierať v druhej polovici septembra.... Antonovka Ordinary je jedným z najproduktívnejších stromov. Strom začína prinášať ovocie za 7-8 rokov (po pučaní). Na zakrpatených podpníkoch možno prvú úrodu zozbierať do 2 rokov po výsadbe.

Plodenie Antonovky sa začína priemerne 7-8 rokov po výsadbe.

Plody Antonovka vulgaris veľké so zaobleným tvarom. V dolnej časti sú rebrá výrazne výrazné. Počas obdobia dozrievania sú zelené so žltým odtieňom. Počas skladovania úplne žltá. Samotná dužina je ľahká, sladká, s výraznou kyslastou chuťou.

Antonovka zlatá obdobím dozrievania možno dokonca pripísať letným odrodám. Jej plody sú sladké a mäkšie. Jednotlivé jablká môžu vážiť až 160 gramov. A začnú ich zbierať už koncom augusta.

Produktivita a čas zberu

Počet jabĺk sa zvyšuje s rastom stromu. Z dvadsaťročného stromu možno ročne vyťažiť až 200 kilogramov ovocia. (200 kg / ha). Boli prípady, keď sa z jedného stromu Antonovka pozbieralo až 500 - 1 000 kilogramov jabĺk. Spočiatku je plodenie pravidelné. Postupom času sa to však stáva pravidelným (každé dva roky).

Výnos jedného stromu Antonovka ročne dosahuje 150 - 200 kg.

Plody Antonovky dozrievajú do konca septembra - októbra. Hlavnou jemnosťou je oberať jablká pred prvým mrazom, ktoré dozrejú na chladnom mieste. Jablká sú pripravené na zber, keď sa na ich farbe objaví žltkastý odtieň, ale textúra je stále pevná.

Aby sa plody dlhšie skladovali, musia sa trhať ručne.... Ak zatrasiete stromom, jablká spadnú a narazia na zem. A na týchto miestach sa začnú v budúcnosti zhoršovať. Plody zbierajte do drevených debničiek alebo košov, vhodné sú aj plastové vedierka.

Skladovanie jabĺk

Treťou výhodou odrody je doba skladovania, ktorého doba platnosti je 3 mesiace. Pri správnej starostlivosti a liečbe sa toto obdobie môže zvýšiť na 4 mesiace.

Čas použiteľnosti plodov Antonovka je viac ako 90 dní. A záleží to na oblasti, kde strom rastie. Plody zozbierané v južných oblastiach sa skladujú v priemere o dva až štyri týždne menej.

Špeciálnou vlastnosťou je, že doba skladovania závisí od rastúceho regiónu. Takže jablká zozbierané v severných oblastiach sa dajú ľahko skladovať štyri mesiace. Navyše sa časom ich chuť iba zlepšuje. Ale plody z južných oblastí sa zhoršujú rýchlejšie.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi hlavné výhody Antonovky patria:

 • Dobre prispôsobivosť rôznym regiónom
 • Vysoký výnos
 • Odolnosť voči chorobám a mráz
 • Vysoký predajnosť ovocia
 • Neopakovateľné chuť a aróma
 • Jablká sa môžu konzumovať čerstvé, namočené a po spracovaní
 • Plody majú množstvo prospešných vlastností, sú dobré antioxidanty.

Rovnako ako všetky rastliny, Antonovka má svoje nevýhody:

 • Ovocie je periodický
 • Plody nie všetkých odrôd sa skladujú dlho.

Opeľovanie

Antonovka je samorodiaci strom, to znamená, že potrebuje opeľovače. Najvhodnejšie na tieto účely:

 • Pepinový šafran
 • Welsey
 • Jeseň pruhovaná
 • Aníz.

Pristátie

Vo väčšine Ruska je Antonovka zasadená do konca októbra... Rastliny vysadené neskôr nemusia mať čas zakoreniť sa. Ak je plánovaná jarná výsadba, najlepší čas na ňu je koniec apríla. V tomto prípade je lepšie pripraviť miesto pre sadenicu na jeseň.

Na výsadbu sú najvhodnejšie hlinité a piesčité hliny. Hladina vody musí byť najmenej 3 metre.

Je pripravená jamka s priemerom asi 1 meter a hĺbkou až 80 cm. Toto sa robí niekoľko týždňov pred výsadbou. To pomôže sadenici ľahšie zakoreniť, čo umožní stromu rodiť skôr.

Počas výsadby sa trávnik kladie na dno jamy a je dobre napojený. Je vložený kolík, ktorého dĺžka je vyššia ako úroveň pôdy. Zhora sa naleje úrodná vrstva pôdy s hnojivami (minerálnymi a organickými) vysokými až 20 cm, potom sa sadenica spustí a pokryje zemou. V takom prípade musíte byť opatrní s koreňmi, aby ste ich nepoškodili. Aby sa všetky výživné látky dostali ku koreňom, sú zo sadenice odstránené všetky listy..

V žiadnom prípade by nemal byť koreňový krk zakopaný. Keď je sadenica takmer úplne zakrytá, musí sa trochu vytiahnuť. Z tohto dôvodu koreňový krk mierne stúpne nad úroveň terénu a medzi koreňmi nebude žiadny vzduch. Sadenica je uviazaná na kolíku. Potom je pôda hojne napojená, mulčovaná. V prvom mesiaci alebo dvoch, napojená týždenne.

Sadenice Antonovky sa vysádzajú vo vzdialenosti viac ako 1 meter od seba.

Starostlivosť

Antonovka rastie dobre aj na vzácnych pozemkoch, kde zvyčajne vznikajú problémy so záhradníctvom. Ale prirodzene, potrebujú náležitú starostlivosť.

Stromy potrebujú vlhkosť pre lepšie plodenie. Ale na pôdach s nadmernou vlhkosťou alebo naopak na suchých pôdach dáva Antonovka nižší výnos.

Po silných dažďoch je potrebné prevzdušniť pôdu v blízkosti stromu.... To sa dá dosiahnuť obyčajným vidlom alebo kovovou tyčou, jednoduchým prepichnutím zeme do hĺbky 30 cm. V období sucha a vysokých teplôt, raz týždenne, je potrebné Antonovku hojne polievať.

V prvom roku života je pre sadenice obzvlášť dôležitá správna starostlivosť. Zahŕňa niekoľko jednoduchých krokov:

 • Vrchný obväz hnojivá
 • Ochrana pred chorobami a škodcami
 • Uvoľnenie pôdy blízky kmeň kruhu a odstránenie buriny
 • Včasné zalievanie
 • Správne prerezávanie.

Ďalším dôležitým procesom je mulčovanie. U zrelších rastlín možno kruh blízkeho kmeňa zasiať zeleným hnojom.

Hnojenie

Pre lepšie plodenie musí byť jabloň kŕmená 4 krát ročne:

 • 1 vrchný obväz... Na jar, až do kvitnutia, sa Antonovka kŕmi močovinou v množstve 50 - 500 g, v závislosti od veľkosti a veku stromu. Hnojivá sa rozprestierajú na pôde pod korunou stromu.
 • 2 kŕmenie... S výskytom kvetov sa aplikujú potašové a fosforové hnojivá, hnojovica a močovina.
 • 3 kŕmenie vykonáva sa dusíkatými hnojivami počas dozrievania plodov.
 • 4 vrchný obväz po zbere. Pridá sa draslík a fosfor.

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Súčasne s kŕmením na jar je potrebné orezať korunu... Robí sa to pár týždňov pred začiatkom vegetačného obdobia. Súčasne sa odstránia suché a poškodené vetvy, divoké výhonky, koruna sa zriedi.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Antonovka, rovnako ako všetky rastliny, vyžaduje ochranu pred škodcami a chorobami.

Až 90% škodcov na strome sa dá zabiť pôsobením jedov počas obdobia, kým sa neobjavia kvety.

Použite na to malofos 0,1% alebo rovikurt 0,1%. O niečo neskôr, keď sa objavia obličky, použije sa kvapalina Bordeaux 3%. Ona, iba v koncentrácii 1%, sa používa na boj proti chorobám pri odstraňovaní plátkov. Na ten istý účel sa používa aj 0,4% oxychlorid meďnatý. Všetky ošetrenia pesticídmi sa najlepšie uskutočňujú večer pred západom slnka.... Ak nie je rosa, je povolené nočné spracovanie. Opadané lístie sa zhromažďuje a spaľuje.

Húsenice a nosovky, ktoré sa vyskytujú na stromoch, sa zbierajú ručne a vyhladzujú sa. Vosy-osy pomôžu proti škodcom hmyzu. Rastliny dáždnika (napríklad kôpru) vysadené vedľa jablone ich pomôžu prilákať k stromu.

Jedinečná chuť a aróma, mrazuvzdornosť, dlhá trvanlivosť - to sú hlavné charakteristiky, ktoré lákajú záhradníkov.... Napriek vzniku nových šľachtiteľských odrôd jabloní je Antonovka stále jednou z najobľúbenejších a najobľúbenejších odrôd.


Odroda Apple Antonovka - vlastnosti, odrody jabloní, výsadba a starostlivosť

Antonovka je skutočne národná odroda jabĺk, ktorú uznáva mnoho generácií záhradníkov. Popularita a plasticita najstaršej ruskej odrody umožnila rozlíšiť ju na samostatný druh odrody, ktorý obsahuje niekoľko úzko príbuzných druhov jabĺk.

Provincie Kursk a Tula sú rodiskom Antonovky. Odroda jabĺk Antonov sa objavila na začiatku 19. storočia náhodným krížovým opelením odrodových jabloní a voľne žijúcich vtákov. Názov tejto odrody bol podľa mužského mena Anton: tak sa volal záhradník - národný šľachtiteľ, ktorý šľachtil odrodu Antonovka. Sú to iba domnienky a legendy založené na faktoch, ktoré sa k nám dostali a zachovali si jablone staré viac ako dvesto rokov.

Prvá oficiálna zmienka a charakteristika jabĺk Antonov sa objavila v polovici 19. storočia v knihe N. I. Krasnoglazova „Pravidlá ovocinárstva“. Odroda bola do štátneho registra zaradená v polovici 20. storočia s definíciou Common, aby sa hlavný druh oddelil od mnohých odvodených poddruhov.

IV Michurin dospel k záveru, že z mnohých mien Antonovky možno skutočne rozlíšiť iba päť druhov. Na rôznych lokalitách sa rovnaká odroda nazýva vlastným spôsobom: Duhovoy, Krasnoglazovka, Wax.

V Rusku sú populárne ovocné plodiny bežné na severozápade: Vologda, Kaliningrad, Petrohrad, Novgorod, Pskov v strede: Bryansk, Vladimir, Ivanovo, Kaluga, Kostroma, Moskva, Ryazan, Tver, Jaroslavl. Na východnej a západnej Sibíri sa Ural tiež nemôže zaobísť bez slávnej odrody. Druhy jabĺk Antonov sú rozšírené na juhu Ruska, na Ukrajine. V regióne Vitebsk sa pestuje druh White Antonovka, ktorý sa tiež nazýva Mogilev. V Bielorusku - pohľad na šedú a cibuľovú Antonovku. Odrody jabĺk Antonov rastú v krajinách Európy, Ameriky, Afriky. Tu sa objavili vďaka ruským emigrantom nostalgickým pre Rusko.

Ruská klasická literatúra zachytila ​​obraz Antonovky. IA Bunin má príbeh „Antonovské jablká“, strom Antonov je uvedený v dielach MA Sholokhova a ďalších ruských spisovateľov a básnikov. To dokazuje popularitu druhov, ktorých plody sa tradične používajú namočené.

Ctihodný vek nebráni tomu, aby Antonovka Ordinary, ktorá poskytuje vysoký výnos, zostala obľúbenou odrodou jabĺk medzi záhradníkmi.

 1. Opis a vlastnosti odrody
 2. Odrody jablkovej Antonovky
 3. Výška
 4. Šírka koruny
 5. Hodnotenie ochutnávky
 6. Samoúrodnosť
 7. Zimná odolnosť a odolnosť voči suchu
 8. Výhody a nevýhody odrody
 9. klady
 10. Mínusy
 11. Vlastnosti pristátia
 12. Dátumy a miesto
 13. Výber stromčeka
 14. Príprava na pristátie
 15. Výsadba sadenice
 16. V akej vzdialenosti zasadiť jablone
 17. Pravidlá starostlivosti o rastliny
 18. Polievanie
 19. Vrchný obväz
 20. Pravidlá formovania koruny
 21. Prerezávanie jabloní
 22. Príprava na zimu
 23. Zber a skladovanie
 24. Vlastnosti kultivácie v rôznych regiónoch Ruska
 25. Choroby a škodcovia

Pôvod a členenie odrody

Neexistujú spoľahlivé údaje o pôvode rastliny. Rodiskom tejto starej stredoruskej odrody je provincia Kursk, odkiaľ sa začala šíriť späť v 19. storočí. Niektoré zdroje ho nazývajú spontánnym hybridom kultivovaného a miestneho divo rastúceho lesného jablka, iné sa odvolávajú na úspechy ľudového výberu, preto je klasifikácia odrôd zahrnutých do Antonovského kultivaru dosť ľubovoľná.

Na fotografii - pamätník Antonovky v Kursku

Prvý popis uviedol N.I. Krasnoglazov v roku 1848. Od konca 30. rokov minulého storočia bola „Antonovka obyčajná“ podrobená štátnemu testovaniu odrôd a v roku 1947 bola oficiálne zahrnutá do štátneho registra Ruskej federácie.

Odroda je zameraná na priemyselné a amatérske záhradníctvo v siedmich regiónoch našej krajiny, v súčasnosti zostáva jednou z najobľúbenejších odrôd jabloní pestovaných v strednom Rusku a Bielorusku v mnohých severných oblastiach Ukrajiny.


Vlastnosti rastúceho Anisa Sverdlovského

Pristátie

Kľúčové vlastnosti

 • Najlepšie je na výsadbu zvoliť ľahké, vzdušné pôdy, obohatené o živiny, ktoré však nie sú preťažené. Anis v skutočnosti nemá rád černozemy, je lepšie, aby to bola hlinitá alebo hlinito-piesčitá pôda.
 • Na slnečnom mieste sa na jablkách objaví charakteristická červená farba, ktorá v tieni môže byť sotva viditeľná, bledá. Jablká pestované v tieni zvyknú chutiť kyslejšie.
 • Je lepšie pripraviť jamy na výsadbu vopred. Na jarnú výsadbu sú potrebné prípravy na jeseň, na jesennú výsadbu 3-4 týždne pred záhradnými prácami.
 • Optimálna veľkosť jám je 80 centimetrov hlboká a priemer 1 meter. Odtok (rozbitá tehla, štrk, škrupiny orechov) sa nevyhnutne naleje na dno a potom sa časť pôdy zmieša s humusom a hnojom. To všetko je naplnené 20 litrami vody.
 • Nezaškodí venovať pozornosť stavu koreňového systému sadenice. Ak je čo i len mierne suchý, vložte ho deň pred výsadbou do vedra s vodou.
 • Hneď ako vystúpite, prekopajte podväzok. Môžete ich vytiahnuť najskôr po 4 - 5 rokoch.
 • Koreňový krk by mal byť ponechaný na povrchu, približne 7-10 centimetrov ďaleko.
 • Je potrebné opatrne naplniť podzemku pôdou, nie ju silno podbíjať, ale len mierne prešliapať, aby sa nedostala pevná hrudka.
 • Nezaškodí hneď, keď semiačku zalejete 10 - 30 litrami vody, v závislosti od počasia a počiatočného obsahu vlhkosti v pôde.
 • Medzi stromami iných druhov a anízu nechajte najmenej 5 - 6 metrov, čo je nevyhnutný priestor pre ich normálny rast.

Všetky poddruhy Anisu, vrátane Sverdlovska, majú radi priestranné slnečné oblasti rozfúkané vetrom. Pri dobrom vetraní sa riziko plesňových chorôb výrazne znižuje.

Dátumy vylodenia

Odroda má vysokú mieru prežitia, preto nie je veľký rozdiel, či ju vysádzať skoro na jar v apríli alebo na jeseň koncom septembra alebo začiatkom októbra. Hlavnou podmienkou bude zakorenenie pri absencii mrazu. To znamená, že na jar by ste mali počkať na úplné zastavenie chladného počasia a na jeseň nechajte do prvého mrazu aspoň 4-5 týždňov.

Ochrana pred mrazom a hlodavcami

Anise Sverdlovský bol pôvodne chovaný ako mrazuvzdorná odroda, preto sa ho prakticky žiadna zima nebojí. Neuškodí však pokryť prvé roky smrekovými vetvami, slamou alebo dokonca obyčajnými pančuchami, najmä ak sa pestujú v severných oblastiach. Avšak aj keď strom mierne zamrzne, s príchodom letných horúčav sa veľmi rýchlo zotaví.

Na odplašenie hlodavcov sú kmene od jesene mazané rôznymi zloženiami (mastnota, ghí). Na zabezpečenie ochrany pred hmyzími škodcami je optimálne vybielenie kostrových konárov a kmeňa vápnom, ošetrenie vhodnými chemikáliami.

Starostlivosť o strom

Uvoľňovanie pôdy, polievanie: správna poľnohospodárska technológia

Anis Sverdlovsky nevyžaduje špeciálne podmienky pre aktívny rast a plodenie. Ak však chcete dosiahnuť rekordné výnosy, potom je lepšie v prvom roku po výsadbe v lete semenáč polievať týždenne 10 litrami vody, ak nedochádza k prirodzeným zrážkam. Ak prší, zalievanie sa zastaví a potom sa obnoví, keď je suché počasie.

Takmer všetky rastliny milujú kyprenie pôdy, preto neškodí ju pri každom zalievaní mierne nadýchať. Stromy sa kopú dvakrát ročne - na jeseň a na jar.


Popis jablone Antonovka

Celý kultivar je zjednotený pod všeobecným názvom Antonovka - skupina kultivarov s podobnými vlastnosťami. Podľa rôznych odhadov do nej možno zahrnúť 5 až 17 odrôd, 7 odrôd alebo synonymá obyčajnej Antonovky obyčajnej je zaregistrovaných v databáze Federálnej štátnej inštitúcie „Štátna komisia Ruskej federácie pre testovanie a ochranu šľachtiteľských výsledkov“.

Hlavné charakteristiky typu odrody sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Rozľahlý, vyvýšený, nepravidelný oválny alebo sférický tvar

V mladom veku zelená, neskôr hnedá, genitálna

Intenzívne zelená, vajcovitá, zvrásnená listová doska, zúbkovaný okraj listu

Podšálka, veľká, biela, niekedy s ružovkastým nádychom

Samo neplodná odroda. Na získanie úrody sú v blízkosti vysadené také odrody jabloní ako Pepin Saffron, Autumn striped, Anise a ďalšie.

Nízka, prvá úroda sa neobjaví skôr ako za 5-8 rokov po výsadbe

Vysoký, ale nepravidelný. Vo veku 10 - 12 rokov to môže byť až 200 kg na strom, pri dobrých poveternostných podmienkach môže byť 1,5 alebo dokonca 2-krát vyššia. S vekom sa plodina stáva pravidelnou.

Zaoblené, žlté so zeleným odtieňom. Kôra je hustá, lesklá. Priemerná hmotnosť 130 - 150 g, môže ísť až na 300 g

Klasifikácia dozrievania

Neskorá (skorá zima) odroda, dátumy dozrievania - druhá alebo tretia dekáda septembra

Skladovanie a prenosnosť

Veľmi vysoko. Čím ďalej na sever je oblasť rastu, tým lepšie sa jablká skladujú. Stabilná trvanlivosť 3 - 4, niekedy až 6 mesiacov

Dužina je sladkokyslá, šťavnatá. Chuť sa zlepšuje, stáva sa výraznejšou a sladšou pri skladovaní.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Priemerná. Môže byť ovplyvnený bežnou chrastou. Najbežnejším škodcom sú vošky, moly


Výhody a nevýhody odrody Antonovka

Zimná odolnosť

Nepochybnou výhodou tejto odrody je jej odolnosť voči vysokým a nízkym teplotám. Za zmienku tiež stojí dobrý rast a plodenie v krajinách s horšími záhradníckymi podmienkami, pri náležitej starostlivosti. Je potrebné poznamenať, že Antonovka je menej plodná, ak je pôda príliš vlhká alebo keď sa dlho udržiava v suchých podmienkach.

Choroby a odolnosť voči nim

Antonovka ako celok sa považuje za nenáročnú odrodu, odolnú voči rôznym druhom chorôb, treba si však uvedomiť, že pri vysokej miere infekčných chorôb poľnohospodárskej pôdy alebo ich poškodzovaní škodcami existuje nebezpečenstvo choroby, ako je chrastavitosť. .

Množstvo úrody

Postupne sa zvyšuje úroda stromov a do 20. roku života sa z jedného stromu pozbiera až 200 kg jabĺk. Ale ak je spočiatku zber pravidelný, potom stromy, ktoré kvitnú dlhšie ako rok, prinášajú úrodu iba pravidelne. Ďalšou vlastnosťou odrody je doba skladovania, v závislosti od pestovateľskej oblasti.

Plody, ktoré sa zbierajú zo stromov v severných oblastiach, majú trvanlivosť až 4 mesiace, zatiaľ čo ich chuť sa iba zlepšuje. Zimné odrody jabĺk pestované na juhu majú krátku trvanlivosť a zhoršujú sa oveľa rýchlejšie.

Výnos Antonovka


Existujúce druhy

Údaje zhromaždené vedcami naznačujú prítomnosť veľkého množstva poddruhov jabloní. Hlavné charakteristiky starej a relatívne novej formy Antonovky majú len málo rozdielov. Najbežnejšie odrody sú uvedené v tabuľke.

OdrodaFunkcia
Antonovka RepchatayaDlhodobé skladovanie ovocia
Antonovka StepnayaRastú v regiónoch, kde sú letá suchá
Antonovka BelayaNájdené v Bielorusku
Antonovka sladkáUkladá sa veľmi málo
Antonovka jeseňLežiace, ovocie je veľké

Obyčajné

Plody sú zaoblené rebrami. Počas zberu je farba jabĺk zelená, s mierne žltým odtieňom. Koža Antonovky počas skladovania žltne. Dužina je sladkokyslej chuti, svetlo žltá, zrnitá štruktúra. Plody jablone sú voňavé a sladké, obsah cukru v dužine presahuje 9%.

Výhody Antonovky obyčajné:

 • zimná odolnosť
 • vysokokvalitné suroviny pre rôzne druhy obrobkov
 • sadenice sa používajú ako násada
 • ovocie dobre znáša dlhodobú prepravu
 • rozpadanie je nízke.

Nevýhody jabloní: stredná (slabá) odolnosť proti chrastavitým patogénom, nepravidelné plodenie.

Dezert

Pri práci SI Isaeva použil genetický materiál: Pepin Shafranny, Antonovka obyčajná. Zimný hybrid. Rast stromu je priemerný, koruna vekom získava zaoblený tvar, v prvých rokoch je guľovitá.

Listy, zelené so žltým odtieňom, majú po okraji zubaté okraje. Kvety sú bielo-ružové, veľké. Opis ovocia:

 • hmotnosť 200 g
 • mierne kyslá chuť
 • svetlozelená pokožka, krémový odtieň
 • červenať sa červeno-pruhované
 • dužina je voňavá.

Úroveň má agronomické pozadie. V priemere je výnos zo stromu 40 - 120 kg. Plodenie sa začína skôr, o 3 roky. Plody sa môžu skladovať až 6 mesiacov. Odolnosť jablone proti mrazu je priemerná. Regióny odporúčané pre pestovanie dezertu Antonovka:

 • južne od RF
 • Stredový prúžok
 • Ukrajina
 • Bielorusko.

V oblastiach s krutými zimami sa používa iba mrazuvzdorný vývar. V záhradách Uralu sa hybrid pestuje vo forme sloky.

Zlato

Antonovka dozrieva v poslednej augustovej dekáde, podľa obdobia dozrievania je zaradená do skupiny neskorých letných odrôd. Plody nie sú stabilné. Na rozdiel od iných odrôd sa chuť pri skladovaní nezintenzívni. Priemerná hmotnosť ovocia sa pohybuje v rozmedzí od 150 do 180 g. Šupka z jabĺk je slamovožltá. Začína prinášať ovocie 5 rokov po výsadbe. Výhodou produktu Antonovka Zolotoy je odolnosť odrody voči chrastavitému patogénu.

Antonovka Nové

Šľachtenie od S.F.Černenka, odroda bola vyvinutá na kultiváciu v centrálnych oblastiach Ruskej federácie a záhradách v oblasti Černozem. Ako genetický materiál sa vzala obyčajná a úžasná jabloň z národného výberu Babushkino. Maximálna produktivita produktu Antonovka Novaya bola zaznamenaná na úrovni 445 kg, obvyklé ukazovatele produktivity jabloní sa pohybujú do 200 kg.

Rastlina je vysoká, jej výška je od 5 do 6 metrov. Koruna Antonovky je široká, až 8 m, rozširujúca sa, nie je náchylná na zahustenie, má zaoblený tvar. Vlastnosti ovocia:

 • hmotnosť do 120 g, jednotlivé kópie do 200 g
 • svetlo žltá pokožka
 • rozmazaná červená, červená
 • štruktúra buničiny je hustá, farba je biela, je prítomná šťavnatosť
 • klasická sladkokyslá chuť, pikantné tóny
 • mierna aróma
 • tvar je cibuľovitý, pravidelný, má mierne rebrovanie.

Začiatok plodenia jablone spadá na 4. alebo 5. rok života. Čas zberu Antonovky je od konca septembra do polovice októbra. Splatnosť spotrebiteľov začína v novembri až decembri, plody sa skladujú do februára. Výhody Antonovky Novaya: zimná odolnosť, produktivita. Nevýhodou je náchylnosť k chrastavitosti.

Záhradkári pestujúci Antonovku pozitívne hodnotia adaptačné schopnosti jablone. Produktivita stromov závisí od podnebia a kvality letnej a jesennej starostlivosti. Úroda sa dlho uchováva a slúži ako vynikajúca surovina na zaváranie, konzervy, likéry, likéry a recept na namočené jablká bol vynájdený špeciálne pre Antonovku.


Pozri si video: Staré odrody jabĺk sú odolnejšie Ovocný strom