gardens-tricks.com
Informácie

Ako správne pestovať lieskové orechy z vlašských orechov doma?

Ako správne pestovať lieskové orechy z vlašských orechov doma?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.


Je ťažké nájsť niekoho, kto nemá rád čokoládu alebo lieskové oriešky. Tieto malé oriešky nielen dobre chutia, ale majú priaznivý vplyv aj na ľudský organizmus.... Vysoký obsah vitamínov, chemických prvkov a aminokyselín zlepšuje zdravie pri chudokrvnosti, chronickej únave, cukrovke, neurózach a srdcových chorobách. Olej z lieskových orieškov obsiahnutý v orechoch, ktorý dodáva telu vitamín E, obnovuje vitalitu a má omladzujúci účinok. Jesť lieskové orechy v jedle je rovnako prospešné pre deti aj starších ľudí. Poďme sa na túto rastlinu pozrieť bližšie, s vlastnosťami starostlivosti a pestovania liesky doma.

U nás sa priemyselné pestovanie lieskových orechov nekoná. Cenné ovocie sa dováža predovšetkým z Turecka, Talianska, Španielska a Číny. Ale lieskové orechy nie sú také exotické, ako sa zdá. Je to kultivovaná forma liesky obyčajnej, ktorý rastie v prírodných podmienkach na Kaukaze, na Blízkom východe, na Ukrajine a na celom európskom území až do severných šírok. Prečo si teda túto nenáročnú a užitočnú rastlinu nepestovať vo svojom vidieckom dome, pretože výsadba lieskových orechov je vynikajúcou obchodnou vyhliadkou a investíciou do vášho zdravia.

Hazelnut - kultúrna forma liesky na danom mieste

Pestovanie lieskových orechov pre záhradníka nebude veľkým trápením. Niet divu, že Taliani nazývajú „pestovanú liesku“ rastlinou pre lenivých. Lieskový orech je ker, ktorý dosahuje výšku 2 - 5 m, v závislosti od odrody, ale dá sa vytvoriť rezom vo forme stromu - výber závisí od vlastníka stránky.

Prvý zber je možné očakávať už 3-4 roky po výsadbe sadenice... Rastlina nepotrebuje zvlášť starostlivú starostlivosť, pretože v prírodných podmienkach lieska rastie dobre aj bez ľudskej pomoci. Po výsadbe sa poľnohospodárska technológia zredukuje na napájanie, v prípade potreby sa odstráni rast koreňov, každoročný rez a kontrola škodcov.

Lieskové orechy, ktoré sa na tomto mieste pestujú po celé desaťročia, dodajú plodom vysoké výživové vlastnosti a užitočné látky. Hromadný zber orechov začína od 5-7 rokov života rastlín a trvá 10-15 rokov... Potom je rastlina „omladená“ - niekoľko rokov po sebe sa odrežú 2 - 3 staré konáre, ktoré sa nakoniec nahradia mladými a začnú veľkoryso plodiť.

Z každého dospelého lieskového orecha podlieha agrotechnickým postupom získajte 5-12 kg ovociaktoré je možné skladovať dlho (1-3 roky) bez straty chuti. Ak na danom mieste vysadíte najmenej tri rastliny, bude ročná úroda vyzerať dosť výrazne.

Lieskové orechy môžu rásť na jednom mieste od 50 do 100 rokov. Ak raz zasadíte rastlinu, poskytnete sebe a svojim deťom cenné orechy na mnoho ďalších rokov.

Okrem výhod zberu má rastlina vysoký dekoratívny efekt. Odrody lieskových orechov majú listy rôznych farieb a veľkostí., Preto záhradníci často praktizujú výsadbu pestrých kríkov za sebou - s červenými, žltými a zelenými listami. Lieskové orechy tiež vyzerajú veľkolepo ako vzorová rastlina, ktorá sa sformovala vo forme stromu. Milovníci estetiky ocenia krásu kríkov, ktoré vyhadzujú veľkolepé náušnice, ktoré lákajú včely skoro na jar.

Reprodukcia lieskových orechov doma

Milovníci pestovania stromu z orecha sa môžu uchýliť k semennej metóde rozmnožovania. Je to nekomplikované a podľa potrebných požiadaviek vám umožní získať silnú a zdravú rastlinu. Takéto lieskové orechy však začnú prinášať ovocie oveľa neskôr ako tie, ktoré sa vypestovali zo semiačka. Ak sa pri výsadbe sadenice prvé orechy objavia 3 - 4 roky po výsadbe, potom rastlina vyrástla

z vlašských orechov, prináša ovocie 6, alebo dokonca 10 rokov.

Preto je pravdepodobnejšie, že záhradníci použijú výsadbu sadeníc. Týmto spôsobom rozmnožovania sa na rozdiel od výsadby orecha zachovajú všetky odrodové vlastnosti lieskových orechov, na základe ktorých si vyberú rastlinu vhodnú pre určité podmienky.

Výber stromčeka

Na výsadbu sa vyberajú jednoročné alebo dvojročné sadenice. Odporúča sa uprednostniť zimovzdorné odrody odolné voči suchu.... Nákup sadenice v miestnej škôlke zaručuje príjem zónovaných odrôd prispôsobených klimatickým podmienkam regiónu.

Pri výbere sadeníc lieskových orechov v škôlke alebo záhradnom centre musíte starostlivo preskúmať koreňový systém rastliny. Mal by byť dobre vyvinutý a bez poškodenia. Mierne poškodené korene sa zrežú na zdravé miesto... Ak dôjde k veľkému poškodeniu, mali by ste odmietnuť kúpiť sadenicu, pretože silné prerezávanie môže ovplyvniť mieru prežitia a viesť k smrti rastliny.

Výber miesta pristátia

Lieskový orech sa považuje za rastlinu, ktorá je nenáročná na zloženie pôdy a terénu. Stredne úrodná pôda a dostatočné množstvo vlahy sú priaznivé pre vývoj rastlín a budúce bohaté plodenie. Najvhodnejšie na pestovanie sú šedé lesné pôdy, hlinité, piesčité hliny a černozemy rôznych druhov. Optimálny výskyt podzemnej vody nie je bližšie ako 1,2 - 1,5 m od povrchu... Počas jarného topenia snehu by miesto nemalo byť zaplavené vodou - dlhodobé podmáčanie vedie k rozpadu a smrti lieskových orechov.

Nenechajte sa však rozčúliť pre tých, ktorých zloženie pôdy na danom mieste nie je ani zďaleka ideálne. Lieskové orechy sa bezpečne pestujú na takmer akomkoľvek druhu pôdy charakteristickej pre stredný pruh, okrem veľmi ťažkých ílovitých, močaristých, soľných a suchých piesočnatých pôd. Pri výsadbe sadenice sa černozemy uľahčujú zavedením piesku a kompostu humusu - zlepší sa tak priepustnosť pôdy pre vzduch a vlhkosť.... Zloženie kyslých pôd sa zlepšuje zavedením hydratovaného vápna, mletej kriedy alebo popola z dreva.

Lieskové orechy rastú rovnako dobre na rovných plochách aj na horských svahoch. Vďaka vyvinutému vláknitému koreňovému systému sa rastlina vysádza špeciálne na miesta, kde je potrebné zabrániť erózii pôdy. Pri výsadbe na mieste pre lieskové orechy môžete zaujať akékoľvek miesto, ktoré nie je vhodné pre iné záhradnícke plodiny.

Skúsení záhradníci praktizujú v prvých niekoľkých rokoch výsadbu rôznych záhradných plodín medzi kríkmi mladých lieskových orechov, ktoré zlepšujú zloženie pôdy, prinášajú úrodu a neumožňujú prázdne miesto na danom mieste.

Dôležitou požiadavkou, ktorú je potrebné dodržať pri výbere miesta pristátia, je dobré osvetlenie. Lieskové orechy môžu rásť v tieňovaných oblastiach, ale potom by ste nemali dúfať v dobrú úrodu.... K bohatému plodu prispieva iba prítomnosť veľkého množstva prirodzeného svetla.

Pri výsadbe na svahoch pre „pestovanú liesku“ môžete určiť miesto na ktorejkoľvek strane okrem juhu. Zdalo by sa, že južná strana je lepšie osvetlená a vhodná pre rastlinu, ktorá miluje svetlo. V skutočnosti skoro na jar, za jasného slnečného žiarenia, kvetné puky kvitnú pred termínom, a potom počas jarných mrazov odumierajú.

Kultúra je preto citlivá na vetry pri určovaní miesta výsadby sa vyberajú oblasti, ktoré sú maximálne chránené pred prievanom... Ako ochrana pred vetrom sa používajú steny budov alebo živé ploty.

Pri výsadbe niekoľkých sadeníc sa vzdialenosť medzi nimi a k ​​najbližším stromom s objemnou korunou udržiava najmenej 4-5 m, v závislosti od veľkosti budúcej rastliny v dospelosti.

Technológia pristátia

Podľa informácií záhradníckych sprievodcov sa sadenice „pestovanej liesky“ môžu sadiť skoro na jar (marec - apríl) alebo na jeseň. Lieskové orechy majú krátke obdobie vegetačného pokoja, púčiky sa pohybujú skôr ako iné stromy a väčšina rastlín vysadených na jar sa nezakorení.

Skúsení záhradníci inklinujú skôr k jesennej výsadbe - v októbri až novembri. Termíny pre každú oblasť sa určujú individuálne, v závislosti od poveternostných podmienok... V každom prípade sa jesenná výsadba vykonáva mesiac pred nástupom mrazu.

Aby ste získali veľkorysú úrodu orechov, na mieste sú vysadené najmenej tri kríky rôznych odrody opelených lieskových orechov.

Na jesennú výsadbu je od jari pripravená jamka na výsadbu lieskových orechov, ak je na jar plánovaná výsadba sadenice, potom sa príprava vykonáva na jeseň. Táto technika umožňuje pôde bez buriny odpočívať a akumulovať dostatočné množstvo vlhkosti. Život často upravuje naše plány a ak rozhodnutie o výsadbe lieskových orechov prišlo spontánne, výsadbovú jamu je možné pripraviť najmenej dva týždne pred výsadbou alebo bezprostredne pred výsadbou.

Pristávacia jama je vykopaná o veľkosti 0,6 x 0,6 x 0,6 m. Organické a minerálne hnojivá sa zavádzajú do pripravenej jamy a dobre sa premiešajú so zemou:

 • humus - 2-3 vedierka;
 • dvojitý superfosfát - 150-200 g;
 • síran draselný - 50-70 g.

Dodržiavanie odporúčaní pre prípravu pôdy zabezpečí sadenici dostatočnú výživu po dobu 3-4 rokov.

Je pohodlnejšie vysadiť lieskové orechy s asistentom: jeden drží rastlinu a narovnáva koreňový systém, druhý vykonáva všetky potrebné manipulácie. Technológia výsadby je jednoduchá:

 • Ak boli korene sadenice spracované v hlinenej maškrte, zmyť hlinu z koreňov... Ponorenie do chatterboxu je potrebné iba na udržanie vlhkosti v koreňoch až do okamihu výsadby.
 • Ak sú korene rastliny trochu suché, najskôr vložte ich do vody na 1-2 dni... O vysušení koreňov svedčí scvrknutá kôra výhonkov.
 • Ak sú korene výrazne suché, potom nielen oni, ale celá sadenica by mala byť ponorená do vody na 1-2 dni, kým sa kôra nestane hladkou.
 • Vytvorte doskočisko v strede jamy do nej zapichneme kolík.
 • Sadenicu opatrne položte vedľa čapu rozložte korene rastliny po celej jame... Koreňový krk sadenice počas výsadby by mal byť mierne nad úrovňou pôdy. Po zalievaní sa zem usadí a koreňový krk sa vyrovná k zemi. To je veľmi dôležité - keď je koreňový krk zakopaný v zemi, lieskové oriešky sa zle rozvinú a nemusia plodiť vôbec.
 • Dieru zaplnia dvoma priechodmi... Po prvé, polovica otvoru je pokrytá zeminou, zem je trochu podbitá a veľkoryso napojená. Potom sa zvyšok jamy vyleje, znovu utlmí a znova zaleje. Celkové množstvo vody pre každú sadenicu je najmenej 25 litrov, optimálne v závislosti od poveternostných podmienok - 30 - 40 litrov.
 • Skontrolujte hladinu koreňového krčku - maximum prípustný prebytok nad úrovňou terénu je 1-3 cm.
 • Sadenica je uviazaná na kolíku a rez cez 5-6 púčikov... Výška nadzemnej časti by mala byť 20 - 25 cm Prerezávanie podporuje vývoj niekoľkých plodných výhonkov počas vegetačného obdobia.

Starostlivosť o mladú sadenicu

Blízko kmeňový kruh s polomerom 0,5 m je mulčovaný rašelinou, humusom, hnojom alebo pilinami, pričom v blízkosti kmeňa zostáva voľný priestor 5 cm. Mulčovacia vrstva je zvyčajne 7-10 cm.

Lieskový oriešok netoleruje stojatú vodu, ale zároveň je to rastlina milujúca vlhkosť. Preto má prvý krát po výsadbe pre rast sadenice veľký význam pravidelná a výdatná zálievka. Prvýkrát sa rastlina zaleje týždeň po výsadbe, urobte si 7-10-dňovú prestávku a znova ju zalejte. Potom si môžete byť istí, že výsadbová guľa tvorí so zvyškom pôdy jeden celok a bude schopná udržať potrebnú vlhkosť.

V prvých 2-3 zimách sú sadenice lieskových orieškov pokryté lutrasilom alebo netkaným vláknom... Chráni tak rastlinu pred zamrznutím a vylomením nezrelých výhonkov.

Ďalšia starostlivosť a kultivácia

Od zasadenia sadenice po začiatok plodenia, v závislosti od odrody, si budete musieť počkať 3 - 4 roky. Úroda bude spočiatku malá, ale o 1-3 roky vás zber orechov poteší svojou hojnosťou, a po 10 rokoch bude možné zhromaždiť vedro orechov z každého puzdra. Môžete dúfať v hojné plodenie, ak sa prijmú nevyhnutné opatrenia na starostlivosť o lieskové orechy.

Polievanie

Počas vegetačného obdobia je rastlina zalievaná 1-2 krát mesačne, celkový počet zálievok od apríla je 5 - 6 krát... Keď je ker poslednýkrát napojený po opadnutí listov, vytvorí sa v pôde náboj vlhkosti potrebnej pre rastlinu v jarnom období. V júni a júli sa potreba vlahy zvyšuje v dôsledku rastu plodov a kladenia generatívnych orgánov pre zber v budúcej sezóne, preto sa lieskové orechy v týchto mesiacoch zalievajú dvakrát. Na zavlažovanie použite na každý krík 40-50 litrov teplej vody.

Odstraňovanie buriny a mulčovanie

Odburiňovanie pomáha ničiť burinu a nasýtiť koreňový systém vzduchom. Pri kyprení pôdy je potrebné mať na pamäti, že väčšina koreňov sa blíži k povrchu. Poškodené korene lieskových orieškov sa neobnovujú, takže hĺbka buriny je 8-10 cm... Pôda kmeňov je mulčovaná rašelinou, pilinami a suchou trávou.

Prerezávanie

Na vytvorenie kríka je potrebné zrezať. Počas každej letnej sezóny sa strihajú ďalšie výhonky, z ktorých zostáva 8 - 10 najsilnejších... Snažia sa odstrániť výhonky umiestnené vo vnútri kríka, rovnako ako slabé a poškodené.

Hubenie škodcov

Pre lieskové orechy od škodcov je nebezpečný lieskový závoj a mrena liesková. Známkami ich vzhľadu sú „červivosť“ a predčasné sušenie ovocia. Na kontrolu hmyzu sa používajú systémové insekticídy, so spracovaním začiatkom mája, keď sa chrobáky objavia vo veľkom množstve, a v polovici júna, keď orechy vyčnievajú z plyusky. Z chorôb sa najčastejšie vyskytuje múčnatka, ktorú je možné eliminovať ošetrením koloidnou sírou, vápenno-sírovým bujónom alebo fungicídnymi prostriedkami zakúpenými v obchode, ako aj včasným vyčistením infikovaných plodov a padlých listov.

Čitateľ môže nadobudnúť klamný dojem, že výsadba a pestovanie lieskových orechov je dosť nepríjemná úloha. V tomto článku sme sa pokúsili poskytnúť čo najviac informácií užitočných pre majiteľov letných chát a ich vlastných statkov. Lieskové orechy nepotrebujú špeciálny teplotný režim, môžu rásť na takmer akejkoľvek pôde a vydržať nedostatok zálievky... Stačí vynaložiť minimum úsilia a rastlina sa vám poďakuje štedrou úrodou chutných a zdravých orechov.


Ako si pestovať lieskové orechy z vlašských orechov doma

Vaše letné chaty a záhrady sú plné rôznych stromov a kríkov. A čo lieskové orechy? Pestovanie tohto kríka si získava čoraz väčšiu obľubu. V skutočnosti sa lieskové orechy nazývajú pestovaná odroda liesky alebo liesky. Plody tejto rastliny sú cenené pre svoje výživné látky. Orechy sú veľmi chutné a zdravé, často sa používajú pri varení a cukrovinkách.

Zvyčajne sa na chov tejto rastliny nakupujú sadenice, ale lieskové orechy si môžete vypestovať aj sami.

V tomto článku sa dozviete:


Ako si pestovať lieskové orechy z vlašských orechov doma

Možno bude potrebné vypestovať si lieskové orechy z orecha doma, ak sa vám nepodarilo na jeseň zasadiť oriešok alebo sa bojíte, že lahodné semienka môžu ísť na obed ku krtkom a myšiam. Jednoduchý spôsob, ako si pestovať lieskové oriešky doma z orecha, vám tiež umožní pozorovať výsadbu, pričom odmietnete tie, ktoré vôbec neklíčia, táto metóda je tiež menej pracná.

Budete potrebovať rašelinu alebo rašelinu. A tiež špeciálne vlhčené obrúsky na klíčenie semien alebo jednoduché jednorazové utierky z netkaného materiálu (nie papiera), ktoré potom navlhčíte.


Kam sadiť

Lieskový orech je nenáročný na pestovateľské podmienky, rastie na bežných pôdach stredných zemepisných šírok, neznesie iba močaristé, ílovité, slané pôdy.

DÔLEŽITÉ. Najvhodnejšou pôdou na vysadenie orecha sú rôzne černozemné pôdy, voľné piesčité hliny a hlinité pôdy.Na zlepšenie priepustnosti pôdy pre vlhkosť a vzduch by sa mali černozemy zosvetliť pridaním piesku a kompostu, do pôdy s vysokou kyslosťou sa pridá drevný popol, vápno, krieda.

Pri pestovaní lieskových orechov z vlašských orechov doma stojí za zváženie niekoľko odborných rád:

 • pestovanie tejto matice si vyžaduje dobré prirodzené osvetlenie slnkom, v tienistých oblastiach nebude dobrá úroda
 • neznesie prievan. Na otvorených priestranstvách fúkaných studeným vetrom sa vyžaduje ochrana pred nimi, napríklad inštalácia živých plotov, budov
 • na južnom svahu kopcov sa neodporúča vysádzať lieskové orechy. Zo slnečných lúčov na jar puky kvitnú veľmi skoro a s mrazom odumierajú
 • podzemná voda by mala prechádzať, ale nie bližšie ako jeden a pol metra od povrchu. Na jar môže byť v dôsledku roztopeného snehu oblasť zaplavená, čo vedie k hnilobe rastlín
 • oblasť sa odporúča využívať rovinatú alebo s miernym sklonom. Na strmších svahoch by sa výsadba mala robiť na vodorovných terasách.


Semená

Voľba

Rozmnožovanie semien je hlavnou metódou výsadby orechov. Klíčenie semien orechov je jeden rok. Na siatie sa vyberajú veľké plody, ktoré majú chutné jadro a tenkú škrupinu.

Musíte zbierať orechy, ktoré práve spadli zo stromu, alebo ešte lepšie - zraziť ich sami. Do semien sa vyberajú iba zrelé a nepoškodené orechy.

Ich škrupiny by nemali obsahovať viditeľné poškodenia, škvrny a iné chyby. Neodporúča sa sadiť orechy zakúpené v obchode, pretože ich čerstvosť nie je známa.

Čistenie

Orechy sa nemusia lúpať z vonkajšej vrstvy (oplodia), ale lúpané plody klíčia oveľa rýchlejšie. Orechy opatrne odlúpnite, aby sa odlepila iba vonkajšia škrupina a vnútorná zostala neporušená.

Manipulácie sa odporúčajú vykonávať v gumených rukaviciach pre domácnosť, pretože tmavé stopy sa ťažko umyjú z oplodia na rukách.

Olúpané orechy by sa mali dať do vedra naplneného vodou. Na výsadbu vyberte utopené ovocie, pretože má celé jadro, preto je pravdepodobnejšie, že také orechy dajú dobré klíčky.

Sušenie

Po očistení od vonkajšej zelenej škrupiny sa plody rozložia v jednej vrstve, aby sa vysušili na slnku, a potom (po 1 - 2 dňoch) sa odstránia, aby sa vysušili v tieni. Plody, ktoré sa budú v budúcnosti používať na výsadbu, sa neodporúča sušiť v blízkosti vykurovacích zariadení. Ak sa chystáte na jeseň sadiť plody vlašských orechov, nemusíte ich vôbec sušiť, ale ihneď ich zasiať na vybrané miesto. Takéto semená vypučia budúci rok v máji.

Pristátie

Na jeseň

Orechová sadenica vyvíja taproot, ktorý rastie do veľkej hĺbky. Plody by preto mali byť okamžite zasiate na trvalé miesto, pretože transplantácia môže tento koreň poraniť.

Hĺbka a priemer otvorov pre semená vlašských orechov by mali byť až jeden meter. Táto hĺbka je potrebná na to, aby budúci strom zabezpečil prísun živín. Semená sa vysádzajú do jamiek do hĺbky 15-20 centimetrov. Pôda vybraná z jám sa zmieša s humusom a vráti sa späť.

Orechy sa kladú na spodok so švom smerom hore, a nie s hrotom, inak strom začne prinášať ovocie neskôr.

Do každej jamky sú umiestnené tri až štyri plody, ktoré sú umiestnené vo vzdialenosti 20 - 25 centimetrov (plody sú vysadené do trojuholníka alebo štvorca). Jama je uprostred vytvorená mohylou a potom je pôda zhutnená. Medzi sadenicami, ktoré vyrástli, je vybraná najsilnejšia. Sadenice vypestované zo semien by mali byť správne zrezané. Zalievať mladé orechy je potrebné od mája do júla dvakrát mesačne, na 1 m2, štyri vedrá vody. Zalievanie sa za daždivého počasia oneskoruje a zastaví sa v auguste.

Na jar

Semená, ktoré sa vysadia v máji, je potrebné skladovať na chladnom mieste a stratifikácia sa vykonáva asi 3 - 4 mesiace pred výsadbou. Poskytuje pokládku orechov pri + 4 + 7 stupňoch do mokrého piesku. Pred vložením orechov do piesku ich môžete krátkodobo nechať v sklenenej nádobe naplnenej vodou (teplota vody je izbová teplota).

Na otvorenom teréne sa semená vysádzajú v máji. Hĺbka výsadby je v rozmedzí 7-9 centimetrov. Prvé výhonky sa objavia asi o desať dní. Na jeseň je ich výška približne 10 - 15 centimetrov. Najskôr sadenice vyrastú nahor a potom ich kmene začnú hustnúť. Ak ich v lete výdatne zalievate, potom môžu rastliny vyrásť vyššie, ale v takom prípade zimujú horšie.


Starostlivosť a pestovanie lieskových orechov doma

Chutné a zdravé lieskové orechy milujú dospelí aj deti, najmä s čokoládou. Je celkom možné ho pestovať v našich zemepisných šírkach, pretože jeho divoký druh - lieska obyčajná - rastie dobre a prináša ovocie v lesoch Ruska, Kaukazu, na Strednom východe a na Ukrajine. Ak chcete vyzdobiť svoj záhradný pozemok krásnym kríkom a získať úrodu lieskových orechov, musíte poznať jednoduché pravidlá starostlivosti potrebné na jeho dobrý rast a vývoj.

Pestovanie orecha v kvetináči

Ak chcete pestovať lieskové orechy z vlašských orechov, nie je to ťažké, ale budete si musieť dlho počkať. Po zakúpení hotových sadeníc, ktoré sú staré asi dva roky, je možné úrodu získať už 3-4 roky. A z orecha vyrastie plnohodnotná rastlina, ktorá prinesie ovocie, iba 6-10 rokov po výsadbe.

Tento spôsob množenia sa používa hlavne na získanie nových odrôd orechov. Ale ak pre vás nie sú dôležité vlastnosti získaných plodov a skutočnosť, že si na ne budete musieť počkať dostatočne dlho, je celkom možné pokúsiť sa pestovať lieskové orechy zo semien. Aby ste to dosiahli, musíte si vybrať orechy bez poškodenia, veľké, krásne, kvalitné. Koniec koncov, práve z nich môžu vyjsť dobré kríky, ktoré prinesú stabilnú úrodu.

Semená by mali klíčiť. Za týmto účelom sú umiestnené vo vode alebo mokrom piesku. Ešte lepšie výsledky možno dosiahnuť, ak sa predbežná stratifikácia orechov uskutoční pri nízkych teplotách, čo výrazne zlepší ich klíčenie a ochráni budúce mladé rastliny pred negatívnymi vplyvmi životného prostredia.

Naklíčené semená sa vysádzajú do črepníka do hĺbky 6–7 cm. Je lepšie naplniť ju pôdou, ktorá je vhodná pre lieskové orechy: ľahká, vlhká, s nízkou úrovňou kyslosti. Je vhodné ho zmiešať v rovnakom pomere s kompostom alebo humusom, aby mladá rastlina prijímala čo najviac živín a lepšie sa vyvíjala.

V črepníku môžu lieskové orechy rásť až dva roky. Nesmieme zabúdať na udržanie optimálnej vlhkosti pôdy a zabezpečenie dobrého osvetlenia. Keď rastlina dosiahne výšku 15 cm a stonka v blízkosti koreňa má hrúbku 3 mm, je možné ju presadiť do otvoreného terénu.

Výsadba lieskových orechov v zemi

Mladé rastliny je lepšie presádzať na jeseň, v novembri. Pred presadením musíte črepník s lieskovými orieškami čo najdlhšie držať vonku, aby si zvykol na vplyvy prostredia. Môžete ju vysadiť aj na jar (začiatkom marca), ale vhodnejšia je jeseň pre lepšie prispôsobenie rastlín nízkym teplotám.

Výber sedadla

Lieskový orech je pomerne nenáročná rastlina, takže sa dá pestovať takmer na každej pôde.

Existujú iba malé požiadavky na výsadbu, ktoré zlepšujú podmienky pestovania a zvyšujú úrodu:

 • pôda môže obsahovať veľa piesku alebo hliny, pokiaľ nie je príliš kyslá
 • zvýšená kyslosť sa dá odstrániť pridaním vápna
 • černozem je ideálny na pestovanie, ak je mierne zosvetlený pridaním piesku alebo humusu
 • Na výsadbu sa najlepšie hodí sivá lesná pôda, presne taká istá ako v prirodzenom prostredí liesky obyčajnej
 • mladú liesku je nevyhnutné chrániť pred prievanom
 • lieskové orechy rastú a prinášajú ovocie lepšie, keď majú dostatok slnečného žiarenia
 • svahy hôr sú skvelé pre vlašské orechy, ale iba na severozápadnej a severovýchodnej strane, pretože na juhu kvitne veľmi rýchlo a nemusí odolávať mrazu
 • podzemná voda v blízkosti bude mať priaznivý vplyv na rast liesky, pretože miluje vlhké pôdy
 • nezasadzujte lieskové orechy na veľmi močaristé alebo veľmi suché miesta
 • vzdialenosť od mladej rastliny po veľké stromy s rozširujúcou sa korunou by mala byť najmenej 5 metrov.

Príprava pôdy

Pretože lieskové orechy milujú uvoľnené pôdy, musí byť oblasť, ktorá im bola pridelená, vykopaná pol roka pred výsadbou. V tejto fáze sa môžu aplikovať hnojivá na potaš a fosfor, ak v pôde nie je dostatok minerálov. Nebolí tiež pridať humus alebo kompost.

Kyslé pôdy posypte limetkou alebo kriedou.

Ak na mieste stagnuje voda a pôda je príliš vlhká, mali by ste premýšľať o drenážnom systéme, alebo zvoliť vhodnejšiu možnosť. Príliš suché pôdy je potrebné veľmi dobre polievať a hnojiť kompostom a humusom, vďaka čomu sa ich kvalita výrazne zlepší.

Ak je miesto príliš otvorené a je možný prievan, je lepšie okamžite sa postarať o ochranu liesky. Ak to chcete urobiť, môžete dať plot z bridlice alebo vysadiť rýchlo rastúci živý plot. Je nevyhnutné, aby sa burina počas kopania miesta odstraňovala, aby nebránila rastu a vývoju mladých rastlín.

Pristávacia jama

Otvory sú vykopané dostatočne veľké, ich hĺbka a šírka by mala byť minimálne 50 cm. Vzdialenosť od lieskových orechov po veľké stromy sa udržiava od 5 metrov alebo viac. Ak chcete pozdĺž plotu urobiť orechový živý plot, medzi mladými sadenicami môžu byť iba 2 - 3 m.

Okrem toho sa v prvých rokoch rastu odporúča medzi ne sadiť záhradné rastliny, aby sa zlepšila kvalita pôdy a zabránilo sa výskytu buriny, ktorá narúša vývoj.

Pre správny rast a vývoj liesky je potrebné ju sadiť v nasledujúcom poradí:

 1. Vykopajte jamy a urobte do ich stredu malé kôpky.
 2. Rozložte oddenku na túto kopu.
 3. Posypte plodným vrchným náterom zmiešaným s kompostom v rovnakom pomere.
 4. Môžete pridať minerálne hnojivá a hrsť mykorízy.
 5. Jemne utlačte pôdu a dávajte pozor, aby ste nepoškodili koreň.
 6. Vytvorte zálievku a pod každú rastlinu nalejte dve vedrá s vodou.
 7. Pôdu zakryte trávou alebo pilinami, aby sa vlhkosť dlhšie neodparovala.
 8. Ak je to potrebné, ohoďte sadenicu vo výške 15 - 20 cm, ak je pod touto výškou, nemusíte ju orezávať.
 9. Vytvorte podperu v podobe dreveného kolíka a priviažte k nej rastlinu.

Ak kupujete hotovú sadenicu zo škôlky, musíte sa ubezpečiť, že klimatické podmienky vašej oblasti sú vhodné pre odrodu, ktorú si vyberiete. V takom prípade je pre neho prakticky zaručená dobrá miera prežitia a výnos. Ak ale pestujete lieskové orechy z vlašských orechov, jeho odrodové vlastnosti nie sú zachované, takže si nemôžete byť istí, že sa zakorenia.

Ale za pokus to stojí. Je lepšie zasadiť čo najviac orechov, aby sa z niektorých časom stali ovocné kry. V budúcnosti môžete naštepiť rastlinu s dobrými odrodovými vlastnosťami na lieskové orechy vypestované z vlašských orechov.

Jemnosti starostlivosti a času dozrievania

Lieskový orech je nenáročná rastlina, preto ho v krajine začali čoraz častejšie pestovať nielen skúsení záhradníci, ale aj začiatočníci, pretože si vyžaduje minimálnu pozornosť. Údržba kríkov je dosť ľahká, ale nemali by ste na ne zabudnúť, ak chcete, aby vám záhrada s domácimi orechmi poskytovala veľkorysú a stabilnú úrodu.

Polievanie

Prvýkrát je potrebné mladé sadenice zalievať týždeň po výsadbe. Ďalšie zalievanie by nemalo byť skôr ako za 7-10 dní. Keď je rastlina zakorenená, je potrebné ju polievať dvakrát týždenne, a potom bude stačiť raz mesačne. Počas tejto doby sa musí pôda z vrtu spojiť s pôdou, ktorá je okolo nej, aby sa na danom mieste udržala optimálna úroveň vlhkosti.

Voda na mesačné zavlažovanie bude potrebovať 3-4 vedrá. V júli až júni sa počet zálievok zvyšuje na 2 alebo dokonca 3, podľa toho, aké je leto suché, pretože v týchto mesiacoch rastú orechy a je položená budúca úroda.

Lieskový strom netoleruje nadmernú vlhkosť, takže ak si všimnete, že po zalievaní alebo daždi pod ním dlho stojí voda, musíte sa postarať o odtokový systém. Naposledy v roku sa lieskové orechy polievajú po opadaní listov, takže vlhkosť obsiahnutá v pôde jej pomáha bezpečne sa pripraviť na zimovanie.

Výber a kŕmenie hnojív

Potreba a množstvo hnojenia závisí od kvality pôdy. Čím je plodnejšia a bohatšia, tým menej hnojenia sa vyžaduje. Pred výsadbou lieskových orieškov sa do dobre kopanej pôdy vloží kompost, humusové, fosforové a draselné hnojivá. A potom raz ročne, skoro na jar, sa kríky kŕmia vedrom s hnojom a humusom, kompostom a popolom z dreva.

100 - 200 g nitroammofosky (nie viac) pomôže rastlinám ešte lepšie rásť a vyvíjať sa.

Ak je pôda dostatočne úrodná, je lepšie to urobiť bez pridania dusíkatých hnojív, pretože urýchľujú rast kríkov, ale zároveň klesá ich výnos. Ale pre suché, chudobné a neplodné oblasti takéto kŕmenie určite nebude bolieť. V júni, keď sa začnú vytvárať orechy, je vhodné pridať pod každý krík 0,5% roztok močoviny.

Mulčovanie

Aby sa vlhkosť neodparovala veľmi rýchlo a neobjavila sa burina, odporúča sa pôda okolo kríkov liesky mulčovať. Predtým samozrejme musíte dôkladne odburiniť a uvoľniť miesto pod lieskou. Na mulčovanie je vhodná rašelina, kompost, slama, piliny a suchá tráva. Ak často prší, zaobídete sa bez toho, pretože pôda pod kríkmi bude neustále dostatočne vlhká.

Príprava na zimu

Pretože odrody lieskových orechov sú šľachtené špeciálne pre určité klimatické podmienky, každý záhradník si môže zvoliť najlepšiu voľbu pre svoje stránky. Takéto kríky znesú aj tie naj mrazivejšie zimy, keď budú dospelé a dostatočne silné.

Ale mladé rastliny sú lepšie chránené pred silnými mrazmi, a preto keď denná teplota vzduchu klesne na -2 ° C, je potrebné ich pokryť niekoľkými vrstvami netkaného textilu alebo iného netkaného materiálu.

Konáre treba ohnúť k zemi, niečím ich utlačiť a dobre zakryť, aby lieskové orechy bezpečne vydržali zimu. Pred zimovaním je potrebné odstrániť mulč, listy a burinu, aby sa škodcovia - milovníci lahodných orechov - na zimu neschovávali pod kríky.

Škodcovia a choroby

V lese lieskové orechy veľmi radi jedia obyvateľov lesa, napríklad veveričky, diviaky, myši, ďatle. Lieskové orechy rastúce v letných chatkách, samozrejme, majú zriedka také problémy. Ale húsenice, chrobáky, weevily a motýle môžu spôsobiť značné škody na zbere lieskových orieškov.

A tiež zajace, ktoré, hoci zriedka, vbehnú do dači hodovať na chutných orieškoch. Vlašský orech a mrena sú najväčšou výzvou pre pestovanie kríkov orechov. Ak sa ich včas nezbavíte, niektoré z orechov sa nenávratne poškodia.

Na ochranu rastlín pred nimi je potrebné vykonať nasledujúce opatrenia:

 • kopanie pôdy okolo kríkov
 • zber orechov červov
 • striasanie škodcov na filme a ničenie
 • ošetrenie insekticídmi.

Najčastejšie sú lieskové orechy choré na múčnatku, ktorá sa objavuje v druhej polovici leta.

Aby sme sa toho zbavili, existujú tieto spôsoby:

 • postrek vápno-sírnym vývarom
 • úprava koloidnou sírou.

A samozrejme, aby sa zabránilo chorobám a vzhľadu škodcov, je potrebné pôdu pod kríkmi včas odburiniť, podľa potreby zaliať a pred zimovaním odstrániť listy a mulčovanie, aby nezanechali škodcov a ich larvy pod kríkmi zima.

Zber a skladovanie ovocia

Lieskové orechy začínajú dozrievať 3 - 4 roky po výsadbe sadenicami a 6 - 10 rokov neskôr, ak sa pestujú z vlašských orechov. Koncom augusta sa dajú orechy zozbierať.Je to celkom jednoduché, pretože lieskové konáre sú dokonale ohnuté a neohýbateľné, takže je možné ich nakloniť bez poškodenia rastliny.

Nie je potrebný zberový rebrík, aj keď je ker vysoký. Lieskové orechy musíte zbierať až do okamihu, keď začnú vypadávať zo škrupiny, aby ste nestratili časť orechov.

Pri dobrej starostlivosti o zrelé rastliny môžete dosiahnuť úrodu od 5 do 12 kg.

Lieskové orechy môžete skladovať 3 roky na suchom mieste v nádobe, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti, aby orechy neboli vlhké a plesnivé. Ak zachováte optimálne podmienky skladovania, chuť lieskových orechov, aj na konci obdobia, zostane nezmenená.

Lieskové orechy sú pomerne nenáročná rastlina, ktorú je možné vypestovať dokonca aj z orecha, ale k tomu musíte pristupovať k procesu veľmi vážne a zodpovedne. Ak si vyberiete kvalitné semená, pestujete sadenice v kvetináči, presádzate na vhodné miesto, chránené pred prievanom a s úrodnou pôdou a tiež pamätáte na správnu starostlivosť o ne, je celkom možné začať so stabilnou a veľkorysou úrodou v r. 6-10 rokov.


Lieskový orech: výsadba a starostlivosť!

Každý pozná a miluje lieskové orechy, vynikajúce a zdravé, ale rastie hlavne v lesoch. Lieskové orechy sú teda kultivovanou formou liesky, ktorú je možné pestovať na osobných pozemkoch za predpokladu náležitej výsadby a starostlivosti.

Rôzne odrody lieskových orechov sú formy a medzidruhové hybridy liesky obyčajnej, veľkej (lombardskej), pontskej a pestrej. Lieskový orech je listnatý ker vysoký až 3 m s veľkými srdcovitými alebo oválnymi tmavozelenými listami. Veľkolisté formy lieskových orechov, ktoré sa často používajú v krajinnom dizajne, sú veľmi dekoratívne. Samčie a samičie kvety sa zbierajú na tej istej rastline, preto sa lieskové orechy nazývajú jednodomé a dvojdomé.

Samčie a samičie kvety sa zbierajú na tej istej rastline, preto sa lieskové orechy nazývajú jednodomé a dvojdomé.

Samčie kvety pripomínajú mačičky, zatiaľ čo samičie kvety vyzerajú ako zaoblené púčiky na koncoch výhonkov. Ker kvitne veľmi skoro, dlho pred zlomením púčika. Na Ukrajine sa to zvyčajne deje v marci. K opeleniu dochádza za bočného vetra, ale hmyz za dobrého počasia ochotne navštevuje kvety. Plody dozrievajú v septembri, navonok podobné orechom, ako je lieskový orech, ale väčšie, majú tenšiu škrupinu a zlepšenú chuť. Ovocie je jednosemenný oriešok s drevnatým perikarpom, obklopený zeleným obalom (tzv. Plyus). Jadrá obsahujú 50-60% tukov, až 18% bielkovín, vitamíny (A, B1, B2, C, D, E atď.), Ako aj makro- a mikroelementy. Orechy sa široko používajú v potravinách, najmä v cukrárenskom priemysle.

Výber miesta pristátia

Ak je na vašom webe voľné a dobre osvetlené miesto, môžete pokojne zasadiť lieskové orechy! Darí sa mu takmer na každej pôde, okrem suchých piesočnatých, podmáčaných a soľných pôd. Optimálne sú sypké, úrodné, mierne kyslé alebo neutrálne pôdy (pH 5,8–6,5).

Ak je na vašom webe voľné a dobre osvetlené miesto - pokojne vysaďte lieskové orechy!

Podzemná voda by nemala byť vyššia ako 1,5 m. Je lepšie zvoliť miesto pristátia tak, aby nebolo vystavené jarným povodniam. Kroviny je možné vysádzať na rovné plochy aj na svahy. Vyhýbajte sa výsadbe na južných svahoch, pretože sú suchšie, navyše na nich rastliny skôr kvitnú a existuje riziko poškodenia mrazom.

Pristátie

Čas pristátia Výsadba sa môže uskutočniť na jeseň (september - október) alebo skoro na jar, bezprostredne po rozmrazení pôdy a do konca apríla.

Vzdialenosť. Lieskové orechy sa vysádzajú mnoho rokov, pretože koruna rastie, rastie silno, takže vzdialenosť medzi rastlinami je 4–5 m, medzi radmi 5–6 m. Pri výsadbe s cieľom vytvorenia živého plotu sa vzdialenosti znižujú na 2– 3 m. Mnoho záhradkárov si dopĺňa svoju záhradu iba lieskovými orieškami, takže rastlina je vysadená samotársky. Je potrebné mať na pamäti, že na zabezpečenie dobrého plodenia je lepšie na mieste vysadiť najmenej 3 kríky, rôzne navzájom opelené odrody lieskových orieškov. A pre veľkú záhradu s 10 radmi lieskových orechov je vysadená divoká lieska, ktorá zlepšuje krížové opeľovanie.

Aby sa zabezpečilo dobré plodenie, je lepšie na danom mieste vysadiť najmenej 3 kríky, rôzne navzájom opelené odrody lieskových orechov.

Pristávacia jama. Jamy s rozmermi 70x70x70 cm sú pripravené vopred (na jarnú výsadbu - na jeseň, na jesennú výsadbu 1,5 mesiaca pred výsadbou). Do jamiek sa vloží 10 - 15 kg humusu, 200 g dvojitého superfosfátu, 70 g síranu draselného. Všetko je dôkladne premiešané so zemou. Alebo namiesto vyššie uvedeného komplexu sa zavádza 100 g organického minerálneho hnojiva s dlhodobým účinkom OMU Universal. V strede otvoru sa urobí doskočisko. Korene sadenice sú ponorené v hlinenom hnojive a roztiahnuté po kope. Potom sú pokryté zemou a zhutnené. Koreňový krk sadenice by mal byť na úrovni zeme alebo o 2-3 cm vyššie. Okolo kríka sa urobí otvor a zaleje sa 20 litrami vody. Výsadba je mulčovaná pilinami alebo inými materiálmi (napríklad suchá tráva, rašelina). Nadzemná časť sadenice je odrezaná vo výške 15–20 cm od povrchu pôdy a sadenica je priviazaná k podpornému kolíku. Prvé dni po výsadbe, najmä na jar, rastliny tienia.

Žatva

Doba zrenia orechov závisí od odrody, zvyčajne koniec augusta - september. Moment zrenia môžete určiť podľa stavu obalu: zožltne alebo zhnedne a samotná matica sa dá ľahko odstrániť. Plody sa zbierajú ich vytriasaním z kríkov a tie, ktoré sa nevytriasajú, sa odstránia ručne. Potom sú orechy rozložené v tenkej vrstve na sušenie v dobre vetraných miestnostiach alebo len na slnku. Po vysušení sa očistia od obalov a nakoniec sa vysušia. Orechy vydržia dobre niekoľko rokov.

Moment zrenia môžete určiť podľa stavu obalu: zožltne alebo zhnedne a samotná matica sa dá ľahko odstrániť.

zber v auguste až septembri

Zahŕňa burinu, napájanie, mulčovanie, hnojenie, ničenie škodcov a orezávanie. Pôda v kmeňoch by sa mala pravidelne kypriť do hĺbky 10–15 cm, ničiť burinu a mulčovať suchou trávou, rašelinou alebo pilinami.

Polievanie. Je veľmi dôležité vykonávať ju počas sucha v množstve 10 litrov vody pre každú rastlinu. Zvlášť potrebné je zabezpečiť lieskovým orechom vlahu v júni až júli, keď sa položia generatívne orgány budúcoročnej úrody.

Vrchný obväz. Organické hnojivá (5 kg humusu alebo kompostu pre každú rastlinu) sa aplikujú raz za 2-3 roky. Dobré výsledky na zvýšenie úrody poskytujú dusíkaté hnojenie močovinou alebo dusičnanom amónnym (100 g na krík) na jar a začiatkom leta. Komplexné hnojivá s úplnou sadou makro- a mikroelementov sa aplikujú dvakrát za sezónu. Aby ste sa vyhli zbytočným ťažkostiam s hnojením, môžete raz za sezónu aplikovať organicko-minerálne hnojivo OMU Universal. Po daždi alebo silnej zálievke rastliny prihnojte. Všetky starosti spojené s kŕmením sú zamerané na zlepšenie plodenia.

Prerezávanie. Prerezávanie sa vykonáva koncom jesene. Veľký význam má formatívne orezávanie kríka, vďaka ktorému sú výhonky opatrené dostatočným osvetlením potrebným na dozretie orechov. Túto tvorbu kríkov je potrebné ukončiť začiatkom plodenia lieskových orechov, ktoré sa zvyčajne začína vo veku 4 rokov. Pre správne vytvorenie puzdra sú v jeho strede vyrezané prebytočné výhonky, bočné výhonky sú ohnuté do strán a v tejto polohe zafixované drôtom. Vďaka tomu je puzdro dobre vetrané a osvetlené. Spravidla sa netvorí viac ako 8 - 10 kmeňov, ktoré budú slúžiť ako základ pre krík.

Spravidla sa netvorí viac ako 8 - 10 kmeňov, ktoré budú slúžiť ako základ pre krík.

V budúcnosti prerezávanie spočíva v odstránení nadmerného rastu koreňov, zriedení kríka, odstránení slabých, zlomených výhonkov. Potreba takéhoto rezu vzniká pri 5-6 rokoch života rastlín. Vo veku 15–20 rokov bude potrebný omladzovací rez, pretože výťažok rastliny sa znižuje v dôsledku starnutia. Takéto prerezávanie sa vykonáva odstránením 2 - 3 starých kmeňov v priebehu 2 - 3 rokov a prerezaním čo najbližšie k zemi. Rastúce mladé výhonky sa strihajú na ďalšie rozvetvenie.

Škodcovia a choroby

Orech weevil. Hlavným škodcom lieskových orechov je orech obyčajný (plodovka ovocná). Pri pestovaní lieskových orechov často nastáva problém s predčasným vylučovaním orechov a napadnutím orechov larvami weevil („červivosť“). To všetko sú výsledky škodlivej vitálnej aktivity orechového nosatca. Dospelý hmyz je malý chrobáčik s charakteristickým proboscisom; samica s ním hryzie mladé ovocie v okamihu, keď sa matica pohne z plyusu a nakladie do nich vajíčka. Larvy, ktoré sa vynoria z vajíčka, sa kŕmia na vnútornej strane orecha a spôsobujú veľké škody.

Kontrolné opatrenia. Najefektívnejším opatrením na boj proti weevilu je dvojnásobné ošetrenie rastlín systémovými liekmi, ako sú Aktara, Engio, Calypso. Spracovanie sa vykonáva, keď sa chrobáky objavia na jar (zvyčajne začiatkom mája) a v čase znášania vajíčok samicami (spravidla sa tak deje v polovici júna, v čase, keď matica vychádzajúca z plyusky) .


Pozri si video: Drevorezba - Lieskové oriešky