gardens-tricks.com
Zaujímavé

Príprava semien paradajok na výsadbu sadeníc

Príprava semien paradajok na výsadbu sadenícWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.


Jednou z dôležitých etáp prípravy na budúcu bohatú úrodu je etapa prípravy semien paradajok na výsadbu na pestovanie sadeníc. Záhradkári a obyvatelia leta so skúsenosťami začínajú pripravovať semená od februára. Vykonávajú rôzne špeciálne opatrenia, ktoré ďalej priaznivo ovplyvnia rast a vývoj sadeníc a tiež znížia na minimum pravdepodobnosť infekčných chorôb. Každý jednotlivý postup prináša so zvyšovaním výnosov svoje výhody.

Vyraďovanie alebo triedenie semien paradajok

Najlepšie semená sú viditeľné voľným okom. Líšia sa hmotnosťou a veľkosťou. Veľké semená obsahujú viac živín, takže z nich rastú kvalitnejšie rastliny, ktoré sú dobre prispôsobené životu.

Pre pohodlie a rýchlosť triedenia sú semená ponorené do soľného roztoku (200 gramov vody - čajová lyžička soli). Tie semená, ktoré sa usadia na dne, sú úplne prvé, ktoré sa chystajú sadiť. Je potrebné ich opláchnuť čistou vodou a vysušiť. A tie, ktoré vyplávali na povrch, sú buď prázdne, alebo veľmi malé. Väčšina z týchto malých semien je nekvalitných. Ale stojí za to hľadať medzi nimi to najlepšie.

Zahrievanie semien

Tento postup sa nevzťahuje na hybridné paradajky. Zahrievanie je v prvom rade nevyhnutné pre tie semená, ktoré boli dlho v chlade. Za týmto účelom sa semená umiestnia do malého látkového vrecka a umiestnia sa na horúcu batériu. V priebehu niekoľkých dní sa semená postupne zahrejú na osemdesiat stupňov Celzia. Je vhodné usporiadať túto akciu mesiac pred dňom pristátia.

Dezinfekcia

Na povrchu niektorých semien môžu byť patogénne mikróby, ktoré v budúcnosti sadeniciam ublížia. Preto sa preventívne dezinfikujú semená. Jedným zo spôsobov, ako semená obliecť, je namočiť ich na dvadsať minút do 1% roztoku mangánu.

Ošetrenie semien výživnými látkami

Semená paradajok sú namočené krátko pred výsadbou na dvadsaťštyri hodín v akomkoľvek roztoku, ktorý je nasýtený živinami. Vhodné sú aj lieky, ktoré náš priemysel ponúka (napríklad Epin), ako aj časovo testované ľudové lieky. Pre budúcu úrodu paradajok dobre poslúži výživný roztok, ako je šťava z aloe alebo zemiaková šťava. Po takomto ošetrení nie je potrebné semená opláchnuť. Môžete ich okamžite začať sušiť.

Namáčanie

Počet semien by mal byť štyrikrát alebo päťkrát menší ako množstvo vody na namočenie. Semená v gázovom vrecku sa na celý deň umiestnia do vody pri izbovej teplote. Každé štyri hodiny je vhodné vodu vymeniť za inú. Na nasýtenie semien kyslíkom bude potrebné niekoľkokrát odobrať vrece so semenami z vody.

Klíčiace semená paradajok

Tento postup významne ovplyvňuje rýchlosť klíčenia semien paradajok a skoré dozrievanie plodov. Semená nemajú rady prebytočnú vlhkosť a vysychanie. Preto proces klíčenia vyžaduje trpezlivosť, pozornosť a bdelosť. V plytkom tanieri musíte rozložiť malú gázovú náplasť alebo kúsok širokého obväzu a navlhčiť ju. Potom sa naň natierajú semená. Každé semeno by malo byť v malej vzdialenosti od seba. Jedlá by mali byť v miestnosti s teplotou od dvadsať do dvadsaťpäť stupňov Celzia. Musí sa udržiavať mierna vlhkosť semien, kým sa neobjavia prvé výhonky.

Kalenie

Paradajky sú zelenina, ktorá má veľmi rada slnečné svetlo a teplo. Tieto dva ukazovatele sú veľmi dôležité pre budúcu úrodu. Ale počas letnej sezóny sa počasie môže dramaticky meniť smerom k chladnému počasiu. Aby rastlina odolávala takýmto zmenám počasia a neovplyvňovali jej vývoj a rast, je potrebné ju zatvrdnúť. Vytvrdené semená zaručia zdravé sadenice, skoré kvitnutie a hojnejšiu úrodu. Vytvrdzovanie nastáva pod vplyvom teplotných zmien od 0 stupňov do 20 stupňov Celzia.

Najskôr sa opuchnuté semená nechajú cez noc v chladničke a potom sa celý deň uchovávajú v teplej miestnosti. Takéto pohyby sa opakujú najmenej trikrát.

Prebublávanie semien

Tento postup sa vykonáva pomocou kompresora, ktorý produkuje kyslík. Môžete použiť akvarijný kompresor. V obyčajnej sklenenej nádobe nalejte vodu pri izbovej teplote, ponorte tam semená a zafixujte koniec hadice od kompresora v nádobe. Toto zariadenie prechádza kyslíkom cez vodu. Počas postupu sa semená pohybujú pod vplyvom pohybu vzduchu a vody. Trvanie tejto udalosti je dvanásť hodín. Potom musia byť semená dôkladne vysušené do stavu tekutosti.

Každá fáza prípravy semena na výsadbu má veľký význam a vyžaduje vytrvalosť a vytrvalosť. Prajeme vám veľa úspechov!


Semená paradajok: ako správne spracovať pred výsadbou sadeníc

Zrelé, sladké a chutné paradajky vychádzajú zo semien, respektíve z ich výsevu pre sadenice. Úspešnosť pestovania sadeníc doma do značnej miery závisí od kvality sadivového materiálu, ale nemenej dôležitá je aj príprava semien. Ak chcete získať silné sadenice, ktoré vám v budúcnosti prinesú veľkú úrodu, môžete si pred výsadbou pripraviť semená paradajok doma. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké metódy liečby pred sejbou existujú, rovnako ako pokyny, ako ich vykonávať, a fotomateriály na vás čakajú.


Kedy zasiať semená paradajok pre sadenice: optimálne načasovanie

Výsev semien v pravý čas je veľmi dôležitý pre úspešné pestovanie domácich sadeníc. Spravidla sú vysadené vo februári a marci, ale existuje veľa odtieňov. Pri výbere načasovania by ste sa mali zamerať na odrodové vlastnosti paradajok, poveternostné a klimatické vlastnosti regiónu, v ktorom sa plánuje pestovanie. V moskovskom regióne je teda lepšie pristávať začiatkom marca, na Sibíri a na Urale - koncom marca alebo začiatkom apríla, na juhu - začiatkom februára.

Dôležité! Pri výbere načasovania si tiež musíte preštudovať informácie na obale so semenami. Tam je spravidla uvedený odporúčaný čas na zákrok.


Triedenie semien paradajok

Po zakúpení semien paradajok by ste sa nemali hneď ponáhľať, aby ste ich nasiakli. Balenie môže obsahovať veľké množstvo očkovacích semien a čas strávený na nich neprinesie žiadne výsledky. Prvé pravidlo prípravy semien paradajok na výsadbu spočíva v ich triedení. Minimum, ktoré sa vyžaduje, je aspoň vizuálna kontrola zŕn. Zdravé sadenice paradajok môžete získať iba z veľkých a hustých semien béžovej farby. Všetky tenké, tmavé a zlomené zrná musia byť zlikvidované.

Pre malé množstvá osiva je vhodná manuálna likvidácia. Čo však v prípade, že potrebujete vytriediť veľa zŕn paradajok určených napríklad na výsadbu v celom skleníku? Najjednoduchšia metóda namáčania príde na záchranu. Budete potrebovať litrovú nádobu s teplou vodou. Pre efektívnosť môžete nakrájať 1 polievkovú lyžičku. l. soľ. Hneď je potrebné poznamenať, že počnúc prípravou semien a končiac zalievaním naklíčených sadeníc paradajok je vhodné nepoužívať vodu z vodovodu. Obsiahnuté chlórové nečistoty sú nebezpečné pre rodiace sa klíčky aj pre dospelé rastliny. Najlepšie je urobiť si zásoby dažďa alebo roztopenej vody. V extrémnych prípadoch si môžete kúpiť vyčistenú vodu predávanú v PET fľašiach.

Takže soľný roztok je pripravený, pristúpime k vyradeniu nepoužiteľných semien paradajok. Za týmto účelom sa zrná jednoducho nalejú do pohára s vodou a sledujú sa asi 10 minút. Zvyčajne všetky prázdne semená vyplávajú na povrch. Musíte ich len chytiť všetky, ale neponáhľajte sa ich vyhodiť. Často, ak sú skladované nesprávne, zrná paradajok jednoducho vysušia. Prirodzene, aj vysoko kvalitné a vysoko vysušené semeno vypláva na hladinu vody, takže všetky plávajúce vzorky budú musieť byť vizuálne skontrolované. Akékoľvek silné zrná, ktoré narazia, sú najlepšie ponechané na klíčenie. No a tie semená paradajok, ktoré sa zapustili na dno plechovky, môžete pokojne vziať na výsadbu.

Existuje ďalší spôsob výberu nekvalitných zŕn založený na školskej praxi hodiny fyziky. Semená suchých paradajok sú rozložené v tenkej vrstve na stôl, po ktorých odoberú akýkoľvek predmet, ktorý má vlastnosť elektrizovať. Najlepšie funguje ebenová tyčinka, ale môžete použiť plastový hrebeň alebo podobný predmet. Podstata metódy spočíva v trení predmetu vlnenou handrou, po ktorej je vedený cez rozložené paradajkové zrná. Elektrifikovaný objekt k sebe okamžite priláka všetky prázdne semená, pretože sú oveľa ľahšie ako úplné vzorky. Tento postup je potrebné urobiť asi 2 - 3 krát pre 100% istotu.


Doplnenie a kalenie semien

Po takomto spracovaní semená sú namočené v jednom z výživných roztokov:

 1. čajová lyžička dreveného popola sa zriedi v 1 litri vody,
 2. v 1 litri vody zriedime čajovú lyžičku (na úrovni okrajov) nitrophoska alebo nitroammophoska
 3. 1/2 tablety mikroelementu sa zriedi v 1 litri vody,
 4. lyžička prášku humátu sodného sa zriedi v 1 litri vody.

Semená vo vreciach sú ponorené do ktoréhokoľvek z roztokov na 12 hodín, potom sú bez umývania umiestnené na 24 hodín do čistej vody. Tento postup je potrebný najmä pre veľké semená paradajok. Vodu a živné roztoky udržujte na teplote 24–25 ° C, umiestnite ich na teplé miesto. Potom musia byť semená stuhnuté... Za týmto účelom sa umiestnia do chladničky (do stredu, kde je teplota plus 1-2 ° C) a nechajú sa 1-2 dni, občas postriekajú čistou vodou, aby textilné vrecká nevyschli. Po ochladení sa semená ihneď vysejú do pôdy, kde poskytujú rýchle a priateľské výhonky.


Čo treba urobiť pred výsadbou paradajok?

Semená paradajok sa pripravujú v niekoľkých etapách. Je na vás, aby ste sa rozhodli, ktoré sú povinné a ktoré môžete preskočiť.

Odstránenie a kalibrácia

Nakúpené alebo pozberané semená treba vyliať na stôl a starostlivo vytriediť. Nevyhadzujte všetky zatemnené, zdeformované, zafarbené alebo rozbité vzorky. Ďalej ponorte sadivový materiál do pohára so slanou vodou. Plávajúce semená sú buď nevhodné na klíčenie, alebo príliš suché. Ich budúca klíčivosť je veľmi pochybná.

Vyhnite sa výsadbe tmavých alebo zdeformovaných semien rajčiaka

Všetky zvyšné semená rozdeľte do skupín podľa veľkosti. Každý z nich bude potrebné vysadiť osobitne, aby sa klíčky objavili súčasne a aby rastliny v budúcnosti neutopili vzájomný rast.

Leptanie

Aby ste zničili patogény, namočte semená do dezinfekčného roztoku. Postup je nevyhnutný, iba ak sa o to výrobca nestaral alebo si semená pozbieral sám. Aby ste dosiahli požadovaný efekt, stačí semená namočiť na 20 minút. Použite na to:

Manganistan draselný... Roztok by nemal byť príliš nasýtený farbou.
Peroxid vodíka... Slabý roztok musí byť zahriaty na 40-45 ° C.
Aloe šťava... Šťavu vytlačte z listov najmenej 3-ročnej rastliny a zrieďte 1: 1 vodou. Po spracovaní sa semená neumývajú.

Namočenie do roztoku manganistanu draselného je osvedčenou metódou úpravy semien paradajok

Po dezinfekcii semien ich ponorte do výživného roztoku. Tento postup čo najviac aktivuje potenciál, ktorý je v nich obsiahnutý, rýchlo vyklíčia a sadenice sa dobre rozvinú. Vďaka tomu sa zvýši výnos kríkov.

Ak ste na dekontamináciu použili šťavu z aloe vera, vaše semená už dostali potrebnú výživu. Môžete tiež použiť humát sodný, „Epin“, „Immunocytofit“ a ďalšie lieky. Doba máčania pre dobrý účinok je 12 hodín. Semená sušené po namočení je možné najskôr vysiať alebo klíčiť.

Šťava z aloe dezinfikuje a vyživuje semená paradajok pred výsadbou

Klíčenie

S cieľom urýchliť vývoj sadeníc a vopred zistiť, koľko ich bude, pestovatelia zeleniny používajú metódu klíčenia semien. Ak ste neurobili máčanie v živnom roztoku, namočte semená na 12 hodín do vody. Potom ich mokré vložte do vlhkej utierky a odložte na teplé miesto. Sledujte ich vlhkosť a hneď ako sa objavia malé klíčky, zasaďte. Rastliny temperujte, aby boli odolnejšie.

Kvôli zatvrdnutiu semien začnú paradajky kvitnúť skôr.

Kalenie

Na kalenie semien paradajok sa používa metóda prudkých teplotných zmien. Je potrebné začať náraz s výskytom malých výhonkov. Semená bez vybratia z vlhkej utierky umiestnite na noc do chladničky (do spodnej časti) a na deň na teplé miesto (+ 15 - 20 ° C). Vytvrdzovanie by malo trvať najmenej tri dni. Poľnohospodári poznamenávajú, že kríky, ktoré vyrastali zo stvrdnutých semien, kvitnú rýchlejšie a výdatnejšie.


Začiatok sejby

Pripravená báza by mala na konci prejsť procesom klíčenia. Z tohto dôvodu sa zrná paradajok položia na vlhkú handričku, pokryjú sa ďalšou vrstvou mokrej utierky a odnesú sa do teplej miestnosti. Tkanina sa podľa potreby znova navlhčí. Len čo sa vyliahnu prvé klíčky, semená sa zasadia do pôdy.

Príprava paradajok na sejbu nie je úplná bez dobrej pôdy. Na to, aby semená vyklíčili, sú potrebné špeciálne podmienky:

 • pred sejbou treba pôdu zaliať vriacou vodou, aby sa zbavila akejkoľvek infekcie
 • dezinfikujte samotné semená
 • pôdu dobre uvoľnite
 • rastlina nie hlbšia ako 1,5 cm
 • pôda by nemala byť studená
 • dostatočná vlhkosť
 • prebudenie semien zo stavu nečinnosti.

Existujú ďalšie pravidlá, ako pripraviť semená paradajok na výsadbu. Pred zasiatím by mali navštíviť teplé miesto. Ak sú v chlade a okamžite zasadené do zeme, potom sa prvé výhonky vyliahnu nie po troch dňoch, ale po troch týždňoch.

Pôdu pre sadenice paradajok si môžete pripraviť sami. Čierna pôda, humus, rašelina, superfosfát alebo popol z dreva prídu vhod. Zložky sa môžu navzájom zmiešať.

Pri zasiatí varených zŕn do jednej veľkej nádoby musíte dodržiavať pravidlá. Vzdialenosť medzi drážkami by mala byť minimálne 2,5 cm Po vysadení je nádoba pokrytá skleneným alebo plastovým obalom. Pôda vyžaduje pravidelné zavlažovanie a vetranie. Hneď ako 90% sadeníc vzrastie, film sa odstráni.

Pri určovaní načasovania výsadby semien v zemi sa záhradníci spoliehajú na osobné skúsenosti, musia brať do úvahy klimatické normy, zvolenú odrodu paradajok a podmienky, v ktorých budú rásť.

Ak sa plánuje pestovanie sadeníc v skleníku, koniec februára sa považuje za najlepší čas na výsev semien. Pre ďalšiu kultiváciu na otvorenom poli, ale pod krytom, sa za najlepší čas považuje začiatok marca a bez krytu - koniec marca.

Niektorí pestovatelia zeleniny ale robia všetky činnosti, ktoré súvisia s výsadbou a starostlivosťou o rastliny podľa lunárneho kalendára. Vyvíjajú ju astrológovia a agronómovia. Podľa ich názoru Mesiac, keďže je v rôznych vzdialenostiach od Zeme, pôsobí na celú živú časť sveta. Výsev, opätovná výsadba rastlín je nevyhnutná, keď mesiac rastie. V tomto prípade sa sadenice vyvíjajú dobre a rýchlo. Mesačné dáta sa každý rok počítajú inak.

Hneď ako sa objavia prvé pravé listy, sadenice sa ponoria (štipnite dlhé korene bez toho, aby ste sa dotkli slabých a krátkych). Veľké a robustné kríky je možné presadiť do samostatných nádob, napríklad do jednorazových plastových pohárov. Na spodnej časti pohárov je bezpodmienečne potrebné urobiť otvory, aby vlhkosť nestála.

Aby ste sa vyhli problémom so sadenicami, musíte dodržiavať dôležité pravidlá starostlivosti o ne:

 • musíte polievať pravidelne, najlepšie zalievacou nádobou, bez tlaku
 • sadenice sú umiestnené na dobre osvetlenom mieste bez prievanu
 • nádoba musí byť neustále otočená z rôznych strán, aby boli stonky rovnomerné a nerozťahovali sa
 • pre vývoj každého kríka musí byť dostatok priestoru
 • každé dva týždne sa odporúča aplikovať minerálne alebo organické hnojivá.

V starostlivosti o semená paradajok nie je nič ťažké. Ak venujete trochu viac času prípravnej fáze, berúc do úvahy všetky funkcie, potom v budúcnosti budú menšie ťažkosti a výsledok príjemne prekvapí.


Pozri si video: Vypestujte si aj vy zeleninu priamo na vašom balkóne! Záhradníctvo EMMA. Dámsky klub RTVS