gardens-tricks.com
Zaujímavé

Choroby a škodcovia na malinách: príznaky poškodenia, liečby a prevencie

Choroby a škodcovia na malinách: príznaky poškodenia, liečby a prevencie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.


Sladké a voňavé maliny milujú deti i dospelí. Ale pri pestovaní tohto kríka sa záhradníci často stretávajú s chorobami a škodcami, kvôli ktorým sa stratí značná časť plodiny a v niektorých prípadoch celá rastlina zomrie. Čo presne hrozí malinám v našich končinách a ako ich správne chrániť?

Choroby malín

Maliny často trpia rôznymi chorobami. Dôvod ich vzhľadu môže byť:

 • huby;
 • baktérie;
 • vírusy a súvisiace mykoplazmy.

Plesňové infekcie

Plesňové infekcie sú skutočnou pohromou výsadby malín. Ľahko vstupujú do jeho tkanív cez prieduchy, odrezky a pokožku, ako aj cez rany a poranenia. Spóry húb sú veľmi prchavé a na veľké vzdialenosti ich môže prenášať vietor, zrážky, hmyz, zvieratá a dokonca aj ľudia. Mnohé z nich sú navyše schopné dlho pretrvávať v pôde, zvyškoch rastlín a v záhradnom náradí.

Pred rezom malín je potrebné záhradnícke náradie vydezinfikovať, aby sa neprenášali choroby.

Anthracnose

Antracnóza je jednou z najbežnejších malinových chorôb. Jeho pôvodcom je huba Glogosporium venetum Speg, ktorá infikuje všetky suchozemské časti rastliny.

Listy sú prvé, ktoré trpia antraknózou. Pozdĺž ich žíl sa objavujú zaoblené škvrny so šedým stredom a fialovým lemom. S rozvojom ochorenia škvrny splynú, listy sa zvlnia a vyschnú.

Antracnóza sa vyvíja obzvlášť rýchlo pri vysokej vlhkosti vzduchu.

Na výhonkoch malín sa objavujú aj sivé vredy s fialovým lemom. Ich kôra zošedne, praská a stáva sa podobnou korku. Škvrny antraknózy krúžia v ovocných zhlukoch, ktoré následne vysušia. Bobule postihnutých kríkov sú zdeformované, zhnednú a mumifikované... Na škvrnách a vredoch sa vytvára veľké množstvo konídií (nepohlavných spór) huby.

Konídie a mycélium huby antraknózy dobre znášajú nízke teploty. Prezimujú na postihnutých častiach rastliny a okamžite po nástupe tepla začínajú s aktívnou sporuláciou.

Didymella, alebo fialová škvrna

Pôvodcom fialovej škvrny je huba Didymella applanata. Do zdravých rastlín sa dostáva poškodením kôry, ktoré môže vzniknúť jednak v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok (silné mrazy, náhle zmeny teploty v zime), jednak pod vplyvom hmyzích škodcov (napríklad kmeňového žlčníka).

Prvé príznaky didimely sa objavujú začiatkom leta. Na mladých výhonkoch sa vytvárajú malé svetlofialové škvrny, lokalizované v miestach pripevnenia stopiek. Postupne sa plazia, zlievajú sa do oblastí dlhých až 30 cm a zvonia na stonke. Farba škvŕn sa mení na červenohnedú. V strede sa zafarbia a zakryjú sa tmavými bodkami - hubovými pycnidiami, ktoré vylučujú spóry.

Didimella je ľahko rozpoznateľná podľa fialových škvŕn na malinových stonkách

Listy, odrezky a ovocné vetvičky malinových kríkov infikovaných didimelou sú pokryté nekrotickými škvrnami. Bobule vyschnú ešte nezrelé... Odumierajú obličky.

Fialové špinenie nezastaví svoju činnosť ani po skončení leta. Na jeseň a v pomerne teplej zime huba pokračuje vo vývoji a spôsobuje odumieranie stoniek.

Na jar druhého roku vývoja choroby na postihnutých malinových kríkoch drevo takmer úplne vysuší. Ich listy nadobúdajú chlórovú farbu a sú výrazne zmenšené. Púčiky zostávajú nedostatočne vyvinuté. Na povrchu lila-hnedej kôry s veľkými plochami svetlošedej farby sa vytvára veľa trhlín. A tiež na ňom voľným okom môžete vidieť čierne bodky spórotvorných orgánov huby.

Rýchle šírenie fialového špinenia uľahčuje:

 • teplé a vlhké počasie;
 • zahusťovanie malinových výsadieb;
 • vysoký obsah dusíka v pôde;
 • ťažká pôda s vysokou úrovňou podzemnej vody.

Vertikilárny vädnutie (vädnutie)

Huba spôsobujúca vertikilárne vädnutie prezimuje v pôdnej vrstve hlbokej až 30 cm vo forme mycélia alebo chlamýdospór a do rastliny sa dostáva cez korene. Potom sa šíri cez cievny systém celým kríkom.

Aj keď sa napadnutie vädnutím zvyčajne vyskytuje skoro na jar, jeho prvé príznaky sa prejavia až po nástupe horúceho a suchého počasia. Listy chorej rastliny náhle zožltnú a vyschnú. Najnižšie padajú, zatiaľ čo vrchné zostávajú na kríkoch. Výhonky sú tmavomodré alebo fialové a prestávajú rásť... Ich zvršky chradnú a postupne odumierajú. Poškodené výhonky môžu prežiť až do budúceho roka a vyprodukovať malú úrodu malých, suchých bobúľ.

Spóry huby, ktoré spôsobujú zvislé vädnutie, môžu v pôde pretrvávať 14 rokov.

Koreňový systém infikovaných rastlín si istý čas zachováva svoju životaschopnosť, počet nových výhonkov sa však neustále znižuje. Vo väčšine prípadov kríky, ktoré trpia zvislým vädnutím, hynú počas jednej alebo dvoch sezón.

Hrdza

Malinová hrdza je dosť zriedkavá a na kríku spôsobuje relatívne malé škody. Je to spôsobené hubou Phragmidium rubi-idaei (Pers), ktorej spóry prezimujú na padlých listoch. Keď sú teplé, klíčia a poskytujú primárnu infekciu malinových kríkov.

2-3 týždne po infekcii sa na spodnej strane malinových listov objavia jasne oranžové výtrusy. Za vlhkého počasia počas leta sa vytvára mnoho generácií húb, ktoré spôsobujú toto ochorenie. Počas sucha sa jeho vývoj zastaví.

Pri silnej infekcii malinového kríka hrdzou pokrývajú oranžové vankúšiky spór celú spodnú časť listu.

Existuje aj stonková forma hrdze. Jeho hlavným príznakom je výskyt izolovaných boľavých miest na výhonkoch, ktoré sa postupne spájajú a vytvárajú hlboké pozdĺžne trhliny.

Stonky a listy postihnuté hrdzou predčasne odumierajú. Ovplyvňuje to aj počet bobúľ. Výnos chorých malinových kríkov je znížený asi o 30%.

Septoria alebo biela škvrna

Septoria rubi Sacc, pôvodca bielej škvrny, sa vyskytuje takmer vo všetkých oblastiach pestovania malín. Najrýchlejšie sa vyvíja pri vysokej vlhkosti vzduchu v kombinácii s miernymi teplotami. Spóry huby prezimujú na chorých listoch a výhonkoch.

Malinové listy a stonky trpia septoriami. Prvé príznaky choroby sa zvyčajne prejavia v polovici mája a maximálny vývoj dosahuje, kým plody nedozrejú.

Na listoch infikovanej rastliny sa objavujú početné zaoblené hnedé škvrny, ktoré po chvíli v strede zosvetlia a na okrajoch zhnednú. Na ich povrchu sa vyvíjajú aktívne spórotvorné orgány huby, ktoré vyzerajú ako čierne bodky. Postupne sa škvrny zlúčia, postihnuté tkanivo sa čiastočne zničí a list vysuší.

Príznaky bielej škvrny sú najintenzívnejšie na listoch.

Na výhonkoch sú nenápadné hladké škvrny umiestnené v blízkosti púčikov a oveľa menej často v internódiách. Kôra postihnutých kríkov je pokrytá veľkým počtom malých trhlín a jej horná časť sa olupuje.

Malinové kríky oslabené bielou škvrnou zle znášajú zimu... Pri vysokej intenzite ochorenia im často odumierajú obličky. A tiež septoria môže spôsobiť pokles výnosu a skorý pokles listov.

Bakteriálna rakovina koreňov

Z bakteriálnych infekcií malín je najbežnejšou rakovinou koreňov baktéria Pseudomonas tu-mefaciens (Smith et Towns.) Stev. Infekcia sa dostane do koreňového systému rastliny mechanickým poškodením v dôsledku výsadby, uvoľnenia medziriadkov alebo v dôsledku škodcov.

S touto chorobou sa na podzemnej časti rastliny a niekedy na jej výhonkoch vytvárajú početné hrudkovité výrastky spôsobené nesprávnym delením buniek, vo vnútri ktorých sú baktérie. Infikovaný malinový ker žltne a dáva nepodstatný rast. Za nepriaznivých podmienok môže zomrieť, ale záležitosť sa zvyčajne obmedzuje na útlak kríka. Po 2 - 3 rokoch sú pôvodcovia rakoviny koreňov zničené pôdnymi mikroorganizmami a rastlina sa zotavuje... Ale v budúcnosti sa táto choroba môže vrátiť.

Proces ničenia pôvodcov rakoviny koreňov sa výrazne urýchľuje kyslou pôdnou reakciou (pH pod 5).

Napriek tomu, že rakovina koreňov primárne postihuje podzemnú časť rastliny, trpí ňou celý krík.

Zlé pôdy a nepriaznivé poveternostné podmienky výrazne zvyšujú negatívny vplyv bakteriálnej rakoviny koreňov na rastlinu. Vývoj tejto choroby uľahčuje dlhodobé pestovanie malín na jednom mieste.

Vírusové a mykoplazmatické ochorenia

Najnebezpečnejšie choroby pre maliny sú choroby spôsobené vírusmi a súvisiacimi mykoplazmami. Tie obsahujú:

 • Hustý malinový nanizmus. Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom peľu chorých rastlín, ktorý sa ľahko prenáša na veľké vzdialenosti. V infikovaných malinových kríkoch listy najskôr žltnú. Zmena farby sa zvyčajne vyskytuje medzi žilami, ale niekedy môžete vidieť tvorbu krúžkov a línií alebo porážku celého povrchu listovej čepele. Tieto príznaky úplne zmiznú v druhej polovici leta, po ktorých je možné chorú rastlinu spoznať až po dozretí bobúľ: ich veľkosť sa znateľne zmenší a ľahko sa rozpadnú na samostatné kôstkovice. Výťažok z malín infikovaných vírusom huňatého trpaslíka je polovičný.

  Výťažok z malinových kríkov chorých s huňatým nanizmom sa zníži dvakrát

 • Curliness. V kríkoch postihnutých týmto ochorením sú listové čepele ohnuté nadol a získavajú tiež tuhú vráskavú štruktúru a tmavozelenú farbu, ktorá sa začiatkom jesene mení na bronzovohnedú. Ovocné vetvičky nadobúdajú nepravidelný tvar a bobule na nich vysušia... Rast postihnutých kríkov sa spomaľuje. Ich vrcholy často odumierajú.

  Curly je spôsobený vírusom prenášaným voškami a nematódami

 • Mozaika. Jeho patogény sú vírusy prenášané saním hmyzu. Charakteristickým rysom tohto ochorenia je mozaiková farba listov, pozostávajúca z náhodne umiestnených, rozmazaných zelených a žltých škvŕn rôznych veľkostí. Príznaky sa počas horúčav zlepšujú, ale vracajú sa s chladnejším počasím. Výhonky infikovaných kríkov sa stenčujú, bobule sú malé a bez chuti... V priebehu času rastlina získa nanizmus a zomrie.

  Príznaky vírusovej mozaiky sa počas horúčavy zmiernia, ale vrátia sa chladné

 • Infekčná chloróza alebo žltačka. Vyjadruje sa to žltnutím listových dosiek, najskôr medzi žilami a potom na celom povrchu. Ale aj listy sa môžu krútiť a scvrkávať. Výhonky chorých rastlín sa naťahujú a stenčujú a bobule získavajú nepravidelný tvar, zmenšujú sa a vysychajú.

  Infekčná chloróza alebo malinová žltačka sa podobne ako mnohé iné vírusové ochorenia tejto kultúry šíria voškami.

 • Rast mykoplazmy alebo čarodejnícka metla. Ochorenie mykoplazmy, ktoré sa prejavuje výskytom mnohých tenkých a krátkych výhonkov v malinovom kríku. Majú chlórovú farbu a deformované kvety, z ktorých sa plody vyvíjajú zriedka. Rastlina postihnutá rastom mykoplazmy môže zostať životaschopná 10 rokov, po celú túto dobu je zdrojom infekcie... Niekedy môže dôjsť ku krátkodobej remisii s návratom plodov, nakoniec však choroba zaberie a rastlina odumrie.

  Premnoženie mykoplazmy je smrteľné ochorenie malín

Video: malinové kríky ovplyvnené vírusovou mozaikou

Škodcovia malín

Hmyzí škodcovia tiež spôsobujú veľké škody na malinových výsadbách. Jedným z najnebezpečnejších z nich je kmeňový žlčník. Tento hmyz je malý komár. Na jar jej samice kladú vajíčka do lézií alebo prirodzených trhlín do jednoročných malinových výhonkov. Z nich sa liahnu oranžové larvy, ktoré pri kŕmení vylučujú rôzne látky a feromóny, provokujúce tvorbu výrastkov na malinových stonkách - hlávkach.

V jednej sezóne sa môžu vyvinúť 3 - 4 generácie stonkového žlčníka.

Výhonky poškodené žlčníkom slabnú, praskajú a často vysychajú. Neznášajú dobre mrazy a trpia zimným vysušením. Množstvo a kvalita dozrievajúcich plodov v kríkoch trpiacich kmeňom žlčníka je výrazne znížená.

Video: stonkový žlčník na malinách

Ovplyvnené sú maliny a iné škodce. Medzi nimi:

 • Malina-jahoda weevil. Vyzerá to ako sivočierny chrobák. Na začiatku jari sa živí listami a peľnicami púčikov. Samičky weevilu požierajú otvory v púčikoch a kladú vajíčka, po ktorých hryzú stopku. Vďaka tomu budúca kvetina spadne alebo vysuší. Po týždni sa z vajíčok vyliahnu larvy, ktoré sa kŕmia vnútornou časťou púčika 25 dní pred zakuklením. Na zimu sa malina-jahodový nosák skrýva pod popadaným lístím, hrudkami pôdy alebo v svojich trhlinách.

  Na zimu sa malinový-jahodový nosák skrýva pod popadaným lístím alebo v hrudkách pôdy

 • Listujte a strieľajte vošky. Cicajúci hmyz má zelenú farbu. Ich veľkosť nepresahuje 2 mm. Živia sa bunkovou šťavou, v dôsledku čoho sa zelené časti kríkov zvlňujú a deformujú. Okrem toho vošky často pôsobia ako nosiče vírusových chorôb. Čierne vajcia tohto hmyzu prezimujú na jednoročných výhonkoch.

  Kolónie vošiek sa zvyčajne objavujú na stonkách a spodnej strane listov malín pred kvitnutím.

 • Malinový chrobák. Tento hmyz sa objavuje na malinových kríkoch začiatkom leta. Dospelí sa živia dužinou mladých listov, tyčiniek a piestikov. Larvy poškodzujú bobule tým, že jedia kôstkovice a hryzú pasce v stopkách. Červivé ovocie stráca až 50% hmotnosti, často hnije a je nevhodné na ľudskú konzumáciu. Chrobáky a ich larvy prezimujú v pôde v blízkosti malinových kríkov v hĺbke 10 cm.

  Larvy malinového chrobáka poškodzujú bobule, čo ich robí nepoužiteľnými

 • Malinový roztoč. Mikroskopický škodca, ktorý sa usadzuje na spodnej časti listov a živí sa bunkovou šťavou. Hlavným znakom jeho vzhľadu je zožltnutie listových listov a ich získanie nepravidelných tvarov. Samice malinového roztoča zimujú pod pôdnymi vločkami.

  Roztoč malinový sa živí bunkovou šťavou

 • Spider roztoč. Ďalší sajúci malinový škodca. Usadzuje sa tiež na spodnej časti listovej čepele a živí sa bunkovou šťavou. Odlíšite to podľa pavučiny, ktorá s veľkým počtom kliešťov zamotáva všetky časti rastliny. Okrem toho sa v postihnutom kríku pozoruje zmena farby poškodených častí listu, ktorá sa postupne mení na mramorovanie celej platne, ich vysušenie a odpadnutie. Spider roztoče sú obzvlášť aktívne v suchých a horúcich dňoch.

  Spider roztoče sú obzvlášť aktívne v suchých a horúcich dňoch

Kontrola chorôb a škodcov

Ak sa nájdu choré a škodcami poškodené malinové kry, je potrebné čo najskôr prijať opatrenia na ich boj.

Ako poraziť plesňové choroby

Väčšina plesňových chorôb malín sa lieči ľahko. Najčastejšie sa kvapalina Bordeaux používa na ošetrenie postihnutých kríkov. Je to zmes síranu meďnatého a haseného vápna. Mechanizmus účinku kvapaliny Bordeaux je založený na deštruktívnom účinku negatívne nabitých iónov medi na spóry húb. Hasené vápno zabraňuje ich zmývaniu a vzhľadu chemických popálenín na rastlinách.

Tekutú zmes Bordeaux nájdete ľahko v každom špecializovanom obchode

Príprava kvapaliny Bordeaux

Tesne pred použitím pripravte tekutinu Bordeaux. Tento postup zahŕňa niekoľko fáz:

 1. 100 g síranu meďnatého (na prípravu 1% kvapaliny Bordeaux) sa zmieša s malým množstvom teplej vody.
 2. V samostatnej nádobe sa 150 - 200 g vápna zriedi horúcou vodou na konzistenciu kyslej smotany (zvyčajne to vyžaduje asi 1 liter vody).
 3. Každý z výsledných roztokov sa doplní na objem 5 litrov pridaním studenej vody.
 4. Roztok vápna (vápenné mlieko) sa prefiltruje cez tenkú tkaninu.
 5. Pomaly za stáleho miešania nalejte do vápenného mlieka roztok síranu meďnatého.

Pri príprave kvapaliny Bordeaux nesmiete používať kovové riady a narušiť postup, napríklad naliať vápenné mlieko do roztoku síranu meďnatého. Ak je potrebné pripraviť fungicíd s inou koncentráciou, potom sa proporcionálne zvyšuje množstvo látok. Takže pre 3% kvapalinu Bordeaux potrebujete 300 g síranu meďnatého a 500-600 g vápna.

Výsledkom by mala byť modrá tekutina s mierne zásaditou alebo neutrálnou reakciou.... Môžete to skontrolovať ponorením lakmusového papiera do zmesi, ktorá je zvyčajne súčasťou súpravy na výrobu Bordeauxovej tekutiny. Ak je správne uvarené, malo by sa sfarbiť do modra. Ak lakmusový papierik získal červenú farbu, potom sa musí kyslosť kvapaliny znížiť zvýšením množstva vápenného mlieka.

Video: jemnosť prípravy Bordeauxovej tekutiny

Ošetrenie kríkov fungicídmi

Povinným opatrením v boji proti plesňovým chorobám malín je predčasné jarné postrekovanie spiacich púčikov a na jeseň, po zbavení listov, ošetrenie 3% kvapalinou Bordeaux. Tento fungicíd je možné nahradiť inými hotovými prípravkami na meď:

 • HOM (aktívna zložka oxychlorid meďnatý);
 • Kuproxát (síran meďnatý);
 • Cuprozan (oxychlorid meďnatý a cineb).

Mnoho záhradníkov tiež praktizuje ošetrenie kríkov neskoro na jeseň fungicídmi. Vykonáva sa ihneď po páde listov.

Na priemyselných plantážach malín sa na boj proti plesňovým chorobám často používajú účinné lieky, ktoré kombinujú fungicídne, insekticídne a herbicídne vlastnosti.... Tie obsahujú:

 • Nitrafén (2,2 - 3% roztok);
 • DNOC (1% roztok).

Pri používaní týchto liekov musíte pamätať na ich nebezpečenstvo pre ľudí, ako aj užitočný hmyz a mikroorganizmy. Nemôžu sa nastriekať na kry s kvitnúcimi listami a výsadby sa môžu ošetrovať pomocou DNOC iba mimo sídiel, a to maximálne raz za 3 roky.

Ak je to potrebné, ošetrenie malín fungicídmi pokračuje počas vegetačného obdobia, až kým sa neobjavia vaječníky. Na tento účel sa používajú nasledujúce lieky:

 • 1% roztok Bordeauxovej kvapaliny alebo iných prípravkov obsahujúcich meď;
 • 0,5% roztok ftalanu;
 • 0,5% roztok kaptanu;
 • 0,7% roztok Tsinebu.

Neodporúča sa vykonávať viac ako 3 ošetrenia malinových kríkov za sezónu.

Video: ako sa vysporiadať s fialovou malinovou škvrnou

Čo robiť v prípade zistenia bakteriálnej rakoviny a vírusových ochorení

Malinové kríky postihnuté bakteriálnou rakovinou koreňov kvôli svojmu nízkemu riziku nevyžadujú špeciálne ošetrenie chemickými látkami... Zavedenie superfosfátu alebo zmesi síranu amónneho s draselnou soľou do pôdy môže významne zvýšiť rýchlosť ničenia patogénov tejto choroby pôdnymi mikroorganizmami. Prispievať k čisteniu pôdy od škodlivých baktérií a organických hnojív.

Vírusové ochorenia maliny sú prakticky neliečiteľné... Jediným spôsobom, ako sa s nimi vysporiadať, je vykopať celý postihnutý krík a potom ho spáliť. Skúsení záhradníci neodporúčajú pestovať maliny na mieste, kde sa infikované rastliny nachádzajú už niekoľko rokov.

Prostriedky na ničenie škodcov malín

Na boj proti škodcom používajú maliny insekticídy (ničia hmyz) a akaricídy (ničia kliešte). Pri spracovávaní malinových kríkov s nimi musíte pamätať na bezpečnostné opatrenia. Všetky práce musia byť vykonávané pomocou gumových rukavíc a ochrannej dýchacej masky z 5–6 vrstiev gázy.

Postrek malín sa vykonáva iba v suchom a pokojnom počasí

Tabuľka: prípravky na ničenie malinových škodcov

Preventívne opatrenia

V boji proti chorobám a škodcom malín má prevencia ich vzhľadu veľký význam. Najdôležitejšou úlohou v tejto veci je výber zdravých sadeníc, ktoré sú odolné voči bežným infekciám a netrpia útokmi hmyzu. Nasledujúce udalosti navyše ukazujú dobré výsledky:

 • včasné odstránenie plodonosných výhonkov a nedostatočne vyvinutých alebo chorých stoniek postihnutých škodcami;
 • rednúce výsadby;
 • pálenie padlých listov;
 • jesenné kopanie malinového stromu;
 • mulčovanie výsadby maštaľným hnojom skoro na jar;
 • pravidelné napájanie a kŕmenie malinových kríkov.

Tabuľka: Odrody malín odolné voči chorobám a škodcom

Fotogaléria: Odrody malín odolné proti chorobám a škodcom

Všímať si príznaky chorôb a poškodení škodcami na malinových kríkoch, nezúfajte. Väčšinu z nich možno poraziť špeciálnymi prostriedkami. Je ešte jednoduchšie zabrániť ich výskytu. K tomu stačí dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie a zvoliť si odrody, ktoré sú odolné voči chorobám a škodcom bežným v regióne.

 • Tlač

Od detstva som rád pestoval rôzne rastliny a dosiahol som v tejto veci značné úspechy. Veľmi rád by som sa podelil o svoje skúsenosti.

Ohodnoťte článok:

(33 hlasov, priemer: 3,9 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Popis hlavných chorôb malín s fotografiami a metódami ich liečby

Takmer na každom záhradnom pozemku sú maliny. Ker produkuje plody, ktoré majú veľa prospešných vlastností. Bohužiaľ, väčšina záhradníkov rok čo rok čelí rovnakému problému - malinovej chorobe. Dôvody sú rôzne, počnúc nesprávnou starostlivosťou a končiac škodcami. Zvážme hlavné problémy.


Choroby malín

Medzi najnepriaznivejšie ochorenia remontantnej maliny patrí rakovina, žlčník, louskáček, hrdza, antraknóza a didimela. Nerobte o nič menej problémov kliešte, vošky a malinové chrobáky.

Gallica

Jeho celé meno je malinový kmeň žlčníka. Tento problém je veľmi častý. v Rusku, hlavne v strednom pruhu. Príčinou ochorenia je čierny komár s priehľadnými krídlami a hnedým chrbtom. Jeho dĺžka dosahuje iba asi dva milimetre. Žltohlav sa dá zistiť podľa opuchov v spodnej časti kmeňa rastliny. V týchto opuchoch komáre ležali oranžové larvy. Larvy dobre zimujú a prežijú aj silné mrazy. Na jar tvoria bábiky, pričom sa ďalej živia rastlinou. Po dosiahnutí veľkosti štyroch milimetrov sa na konci mája z bábik objaví hmyz, ktorý zasa ukladá larvy už na mladé výhonky.

Nové vypukliny alebo iné - gule niekedy dosahujú šírku troch centimetrov. Výhonky postupne vysychajú, a na listoch sa vytvárajú trhliny. Táto choroba môže poškodiť väčšinu kríkov. Na boj proti nej sa používajú nasledujúce metódy:

 • Na jeseň a na jar treba poškodené časti rastliny bez ľútosti odrezať a spáliť.
 • Odrezať pod vydutím o dva centimetre. To je nevyhnutný predpoklad pre boj s gálmi, inak môžu larvy zostať.
 • Na ničenie komárov a ich lariev sa používajú tieto lieky: Iskra, Actellik, Alator a Fufanol.
 • Chemické spracovanie malín sa vykonáva počas obdobia kladenia vajíčok.
 • Spodné výhonky by sa mali spracovávať, až keď sa na vlaňajších výhonkoch objavia prvé kvety.
 • Ak sú husté výrastky, zriedia sa. Malo by zostať iba 9-11 najsilnejších výhonkov.
 • Aby bola liečba malín maximálnym výsledkom, striedajte prípravy.

V prípade, že sú to Galovia viac ako pol metra nad zemousa dá úroda zachrániť.

Luskáčik na maliny a vošky

Príčinou ochorenia sú larvy hmyzu, ktoré sa živia tkanivami kmeňa maliny. Navonok choroba vyzerá podobne ako žlčníkový výbežok, rovnaký opuch na kmeni, stonkách a popraskaných listoch. Veľkosti gúľ sú väčšie a niekedy dosahujú šírku až desať centimetrov. Látky na kontrolu louskáčikov sú analogické aj so žlčníkom.

Mimoriadne časté ochorenie malín. V prípade, že malinové kríky rastú v tieni, zvyšuje sa pravdepodobnosť ich poškodenia voškami. Vošky na malinách nájdete podľa charakteristických vlastností:

 • Pokrútené listy.
 • Krivé mladé výhonky malín.
 • Internódy sú skrátené.
 • Rast kríkov sa prudko spomaľuje.
 • Kvety sa prestávajú vyvíjať a vysychajú.

Vonkajšie sú vošky veľmi malé, zelenej farby s voskovým povlakom. Nie je ťažké ho nájsť, niekedy tvorí dosť veľké zhluky. Hlavne sa ich objavuje veľa počas pučania... Ak je suché počasie, vošky sa stávajú aj nosičom vírusových chorôb.

Na boj proti voškám sa používajú drogy: Alator, Funfanor a Attelik.

Chloróza

Toto vírusové ochorenie spoznáme podľa zažltnutých listov.Zožltnutie a opadanie malinových listov sú hlavnými znakmi tohto neliečiteľného ochorenia. Vírus chlorózy preniká rezmi na kmeni maliny alebo zlomenými konármi. Najčastejšie sa prenáša kliešte a vošky... Malinová choroba prechádza nasledujúcimi fázami:

 • Prvé žltnutie sa objaví medzi žilkami listov.
 • Po chvíli celý list zožltne.
 • Listy vädnú a scvrkávajú sa.
 • Mladé výhonky sa stávajú tenkými, predĺženými.
 • Maliny suché a zmršťovacie.

Jednou z príčin vírusovej chlorózy je zvýšená kyslosť pôdy, na ktorej kríky rastú. V prípade vysokej vlhkosti sa zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia. Aby sa zabránilo výskytu chlorózy, pridajte do pôdy sadru. Infikovaná rastlina je, bohužiaľ, vykopaná a spálená, čo je potrebné urobiť urgentne zabráňte kontaminácii susedných kríkov.

Curliness

Rovnako ako chloróza je to vírusové ochorenie. Malinový ker zomiera pomaly počas troch rokov... Počas tohto obdobia bobule kysnú a sú malé. Chorá rastlina sa dá spoznať podľa vzhľadu: listy zhnednú a sú tvrdé. Biológovia, bohužiaľ, nedokázali nájsť liek na túto chorobu, preto sú kríky postihnuté vírusom vykopané a spálené.

Mykoplazmóza

Inak sa táto choroba pre svoj vzhľad nazýva „čarodejnícka metla“. Na postihnutom kríku sa vytvára veľa malých sterilných výhonkov dlhých asi tridsať centimetrov. Táto malinová choroba je tiež nevyliečiteľná.

Hrdza

Toto ochorenie je plesňového pôvodu. Spoznáte to podľa tmavých škvŕn na spodnej strane hárka. Už v polovici mája sa objavujú prvé príznaky ochorenia a po troch týždňoch listy opadávajú. Kmeň kríka je pokrytý vredmi. Hrdza sa v súčasnosti nelieči, takže chorú rastlinu treba jednoducho zlikvidovať.

Spider roztoč

Vírusové infekčné ochorenie, pri ktorom sú najskôr ovplyvnené listy kríka, až potom zvyšok rastliny. Samotný list tmavne, zo spodnej strany a zmenšuje sa. A tiež sa maliny kazia. Stávajú sa neurčitými a strácajú chuť. Rastlina odumrie do troch rokov a bohužiaľ je nemožné tento proces zastaviť. V tomto období sú maliny strašne kyslé, niekedy je nemožné ich ani zjesť, čo pre zdravie človeka nie je vôbec vhodné.

Aby sa zabránilo infekcii zvyšku malinových kríkov, chorá rastlina by mala byť okamžite odstránená z bobúľ.

Škvrnitá fialová

Inak sa táto choroba nazýva didimella. Samotná choroba prechádza nasledujúcimi štádiami:

 • Na mladých výhonkoch sa objavujú fialové škvrny.
 • Po krátkom čase škvrna znateľne rastie a šíri sa.
 • Listy majú hnedý rám a na samotných listoch sa vytvárajú čierne škvrny.
 • Púčiky prerušujú ich vývoj a nové výhonky krehnú.

Jedna z príčin malinových chorôb sa nazýva vysoká vlhkosť. Na prevenciu sa odporúča na postrekovanie rastlín použiť bórový alkohol.

Anthracnose

Antracnóza je najbežnejšie plesňové ochorenie. Belavé škvrny na listoch a stonkách kríkov sú znakmi antraknózy. Šíri sa veľmi rýchlo ako vo všetkých častiach rastliny, tak aj v susedných kríkoch.

Potom, čo sú listy pokryté škvrnami, začne kôra z malinového kmeňa černieť. Líška sa rozpadne a bobule zmiznú.

Vo forme profylaxie antraknózou sa odporúča postrek kvapalinou Bordeaux a ošetrenie sa vykonáva pred kvitnutím pukov na kríkoch. Po chvíli sa postrek vykoná znova - pred pučaním. A posledné spracovanie prebieha na jeseň po poslednej úrode. Ak liečba antraknózou nevedie k zotaveniu, je krík vykopaný a spálený.

Vertillae vädnutie

Inak sa to volá - Wilt. Toto plesňové ochorenie sa šíri veľmi rýchlo a postihuje celý krík. Môžete ho definovať podľa nasledujúcich kritérií:

 • Na stonke rastliny sa tvoria škvrny orgován.
 • Na mladých výhonkoch sú pruhy smerom k malinám.
 • Kôra začína praskať.
 • Všetky mladé výhonky, listy a koreňové procesy odumierajú.

Liečba by sa mala vykonať okamžite pri prvých príznakoch huby. Lieky používané ako lieky sú: Trichodermin, Vitarox, Topsin a Previkur. Malo by sa pamätať na to, že liečba sa vykonáva výlučne na začiatku ochorenia. V prípade úplnej porážky krovia je vykopaný a zničený spálením.

Prstencovité a ulceratívne špinenie

Toto malinové ochorenie spôsobujú parazity, ktoré sa nazývajú nematódy. Žijú v zemi a infikujú malinové korene. Pred výsadbou kríkov je veľmi dôležité ošetriť pôdu špeciálnymi prípravkami - nematocídmi. Definovať chorobu je mimoriadne ťažké. Príznakom toho je žltnutie listov - typické pre mnoho ďalších problémov. Chorá rastlina by mala byť odstránená a pôda ošetrená.

Je to tiež plesňové ochorenie, ktorého jedným znakom sú rozmazané hnedé škvrny. Malinové listy sa stávajú zdrojom húb, z ktorých sa začínajú infikovať spóry všetkých ostatných častí rastliny. Stonky hnijú a sú zhnité. Nebezpečenstvo choroby je jej extrémna nákazlivosť. Susedné rastliny sa tiež začnú veľmi rýchlo infikovať.

Kroviny sú ošetrené meďnatými prípravkami. Liečba bohužiaľ často neprinesie požadovaný výsledok. V takýchto prípadoch je rastlina bez výčitiek vykopaná a zničená.

Rakovina koreňov

Je to spôsobené baktériami infikujúcimi korene rastlín. Túto malinovú chorobu je ťažké odhaliť okamžite, pretože príznaky po dlhú dobu prakticky chýbajú. Krík spomaľuje vývoj a maliny sú bez chuti a zreteľne menšie. Iba vykopaním rastliny môžete vidieť chorobu. Liečba si bude vyžadovať ošetrenie koreňa síranom meďnatým. Za týmto účelom sú malinové korene namočené v roztoku na desať minút.

Sivá hniloba

Známkami tejto choroby sú hnedé škvrny na plodoch rastliny. Zvyčajne sa zameriavajú na šálky alebo na miesta, kde je zvyšok ovocia v kontakte. Choroba sa šíri veľmi rýchlo, po krátkom čase uhynie celá plodina.

Priaznivými podmienkami pre výskyt šedej hniloby sú studené zafarbenie a zrážky. V prípade častých letných dažďov a znateľného poklesu teploty vzduchu sa pravdepodobnosť ochorenia veľmi zvyšuje.

Liečba by sa mala vykonať už pri prvých príznakoch ochorenia, na tento účel by sa mal použiť fungicíd, sumilex a základ. Existujú odrody malín, ktoré sú odolné proti šedej hnilobe. Sú to: Lyulin, Samodiva a Ralitsa. Naproti tomu odrody náchylné na sivú hnilobu: Vilamed, Shopska Alena a bulharský Ruby.

Malinový chrobák a malinová muška

Objavuje sa na malinových kríkoch počas obdobia jeho pučania a predtým sa malinový chrobák cíti skvele na iných rastlinách. Jeho zvláštnosťou je, že dokonale toleruje mrazy a na jar začne svoju škodlivú činnosť.

Počas kvitnutia malín začnú samičky malinových chrobákov nakladiť vajíčka. Larvy chrobákov sa naďalej živia a žijú na rastline.

Na prevenciu sa odporúča vykopať zem, pretože chrobáky hibernujú v hĺbke najviac osem centimetrov. Dobre vylučuje karbaphosové chrobáky. Počas ošetrenia kríka karbafosom by sa mali zhromaždiť a zničiť larvy, ktoré vyliezajú.

Títo škodcovia tiež dobre zimujú v malých hĺbkach. Samice múch kladú vajíčka na dno listov. Larvy sa teda po objavení začnú živiť šťavou z kmeňa a poškodzovať ho zvnútra.

S týmito muchami bojujú pomocou karbaphosu a odporúča sa vykopať zem na jeseň.

Prevencia a všeobecné pravidlá

Aby ste chránili malinové kríky pred rôznymi parazitmi, mali by ste začať čo najskôr. Aj keď ich je veľmi málo, nebezpečenstvo by sa nemalo ignorovať. Spracovanie vykonajte pred kvitnutím malín, pretože práve v tomto období sa začínajú vytvárať okrídlené samice. Skúste vysadiť odrody odolné voči chorobám. Pred zakúpením skontrolujte zdravie sadeníc. Rovnako použite mimoriadne silné a odolné kríky na rozmnožovanie malín. Neignorujte kopanie na jar a na jeseň. Prihnojujte, aby boli vaše rastliny silné a schopné odolávať vírusom a plesniam.


Bakteriálne choroby a boj proti nim

Toto je ďalšia skupina chorôb, tentokrát spôsobená baktériami rôznych typov. Sú všadeprítomné.

Rakovina koreňov

Je to spôsobené baktériou Pseudomonas tumefaciens. Ovplyvnená je až polovica rastlín v malinách. Ovplyvňuje korene, stonky.

ZnámkyTenké výhonky, žltnutie listov, drvenie a suchosť bobúľ. Na koreňoch sa hnedé výrastky objavujú vo veľkosti hrášku a až 3 - 5 cm
Foto
Kedy sa objavíKedykoľvek vo vegetačnom období
DôvodyChoroba sa šíri pôdou. Choroba sa môže objaviť v oblasti s kontaminovaným sadivovým materiálom, povodňovými vodami. Baktéria rakoviny malinových koreňov preniká cez rany pri obrábaní pôdy alebo ich vytvára hmyz
VýsledokOslabenie rastlín, zníženie množstva rastu koreňov, zníženie úrody, odolnosť proti suchu a mrazuvzdornosť.
Kontrolné opatreniaVýsadba sadeníc so zdravými koreňmi, spracovanie koreňov pred výsadbou 1% síranom meďnatým. Výsev malinového siderátu, pridanie hnoja, ktorý okysľuje pôdu

Kmeňová bakteriálna rakovina

Líši sa vysokou škodlivosťou. Pôvodcom je baktéria Pseiidomonas rubi, ktorá spôsobuje systémovú bakteriózu.

ZnámkyNa dolných a stredných častiach stoniek sa objavujú predĺžené hrebeňovité nádory dlhé až 10-20 cm, niekedy pokrývajúce celý výhonok do kruhu. Najskôr sú biele, potom zhnednú, stvrdnú a zrútia sa. Zväčšenie a smrť obličiek
Foto
Čas vystúpeniaPočas vegetačného obdobia je optimálna teplota na jeho vývoj 25-26 °.
DôvodyŠíri sa vodou, vzduchom, chorými sadenicami, poraneniami a ranami, pretože patogén zostáva v pôde dlho. Zobrazuje sa častejšie pri vysokej vlhkosti a teplotných výkyvoch
VýsledokÚtlak na ovocné výhonky, zlé nastavenie bobúľ, drvenie a strata sladkosti. Sušenie a smrť výhonkov, prudký pokles kvality sadeníc
Ako bojovaťVýsadba neinfikovaných sadeníc (utratenie potomstva so známkami choroby), vyrezanie chorých výhonkov a ich spálenie

Bakteriálne choroby

Bakteriálne infekcie sú všadeprítomné a na malinách spôsobujú rôzne novotvary.

Rakovina kmeňa

Systémovú bakteriózu spôsobuje Pseiidomonas rubi, parazitický parazit na stonkách plodín. V dolnej časti sa objavujú belavé výrastky, navonok podobné škaredým hrebeňom. Postupne zhnednú, potom sa zazátkujú a rozpadnú sa. V dôsledku bakteriózy stonky vyschnú, bobule sa zmenšia, stratia bohatú farbu a sladkosť. Kvalita sadeníc sa zhoršuje.

Po zistení choroby sa kríky odstránia a spália.

Rakovina koreňov

Patogén Pseudomonas tumefaciens spôsobuje poškodenie základne kríkov a koreňového systému. Na podzemných častiach rastliny sa objavujú výrastky, čo vedie k zníženiu výnosu, vysychaniu a odumieraniu malinových výhonkov a strate imunity.

Rastliny sa nedajú vyliečiť. Niekedy, v počiatočných štádiách, je možné zachrániť krík odrezaním výrastkov od koreňov a dezinfekciou v roztoku prípravkov obsahujúcich meď.


Vírusové choroby malín a boj proti nim (s fotografiou a videom)

Vírusové infekcie často postihujú nielen ovocie, ale aj všetky ostatné časti kríkov. Nasledujú najbežnejšie typy vírusov s popisom ich symptómov a kontrolných opatrení.

Malinová mozaika.

Príčinnými látkami sú komplex vírusov malinovej mozaiky prenášané voškami. Charakteristickým znakom je mozaiková farba vo forme rozptýlených žltých a zelených rozmazaných škvŕn na listoch.

So silným prejavom sa vytvárajú konvexné oblasti, listové listy sú mierne zdeformované. Choroba sa prenáša sadivovým materiálom a voškami - malinovým listom a malinovým výhonkom. Rastliny postihnuté mozaikou vo vývoji zaostávajú, sú často zakrpatené, v krutých zimách zamrznú.

Pozrite sa na prejavy tejto choroby malín na fotografii, ktorá ukazuje typické príznaky poškodenia:

Kontrolné opatrenia. Používanie zdravého sadivového materiálu, včasné rezanie a pálenie postihnutých výhonkov. Preventívne postrekovanie kríkov s opätovným rastom listov proti voškám pomocou fufanonu alebo kemyfosu.

Sieťka zo žltých malín.

Pôvodcom je vírus Vírus Raspberryvellownet. Na listoch pozdĺž malých žiliek a susedných tkanív sa objavuje retikulárna chloróza vo forme samostatných škvŕn. Okolo hlavných žíl sa tvoria žltozelené plochy, ktoré sa rozširujú vejárovitým spôsobom. Pozoruje sa chloróza celého kríka, rast a vývoj výhonkov sa náhle zastaví, kríky nesú malé ovocie. Vírus sa prenáša voškou výhonku maliny.

Kontrolné opatrenia. Rovnaké ako proti malinovej mozaike.

Malinová zvlnenie.

Pôvodca - bodkovaný vírus malinového krúžku (Vírus Raspberry ringspot). Príznaky ochorenia sa prejavujú na plodonosných výhonkoch malín. Výhonky sú nápadne skrátené, listy sú tmavozelené, zvrásnené, tvrdé a s kučeravými okrajmi ohnutými nadol. Na jeseň listy nadobúdajú bronzovú farbu, objavuje sa sklovitosť a nekróza žíl. Kvety sú vysoko upravené, deformované, nevytvárajú ovocie. Vrcholy mladých výhonkov vysychajú, postihnuté rastliny zaostávajú v raste a úroda klesá. Bobule sú často malé, suché, kyslé a nepoužiteľné. V závislosti od kultivaru sa na listoch môžu objavovať iba chlorotické prstencové škvrny s ostrými hranami. V niektorých prípadoch vírus spôsobuje tvorbu listových výrastkov - enácií na mladých listoch. Infekcia sa prenáša sadivovým materiálom a nematódami.

Kontrolné opatrenia. Rovnaké ako proti malinovej mozaike.

Sledujte rôzne malinové choroby a boj proti nim vo videu, ktoré ukazuje typické príznaky chorôb a spôsob liečby:


Pozri si video: Ogrodowe pierdamony 71 - maliny wczesne


Komentáre:

 1. Gakus

  Úplne s ňou súhlasím. I like your idea. Offer to put a general discussion.

 2. Breine

  Ospravedlňujem sa, ale neprichádza mi to.

 3. Brataxe

  .. zriedka .. Túto výnimku možno povedať: i) z pravidiel

 4. Kendrix

  Špeciálne sa prihlásil do fóra, aby sa poďakoval za podporu.

 5. Pablo

  Can you fill the gap?Napíšte správu